Jakość, która zostanie z pacjentami na lata

2016-04-28 12:00:00(ost. akt: 2016-04-29 14:23:11)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Przemek Getka

Minął rok od uruchomienia programu „Poprawa opieki perinatalnej gwarancją zdrowia społeczności subregionu olsztyńskiego”. Jego skutki pozostaną jednak na dłużej niż do końca roku, kiedy projekt ma się zakończyć.
Program „Poprawa opieki perinatalnej gwarancją zdrowia społeczności subregionu olsztyńskiego” to bezpłatne i niewymagające skierowań badania dla kobiet w ciąży i dla niemowląt. Z programu mogą korzystać mieszkańcy powiatów: bartoszyckiego, kętrzyńskiego, lidzbarskiego. mrągowskiego, szczecińskiego, nidzickiego oraz olsztyńskiego. Tych ostatnich jest najwięcej, bo aż 64 proc. tych, którzy dotychczas skorzystali z projektu, to mieszkańcy Olsztyna. Kolejne miejsca zajmują mieszkańcy powiatu, głównie Olsztynka, Barczewa, Dobrego Miasta i Dywit. Jak będzie to wyglądało w kolejnych miesiącach, nie wiadomo jeszcze, bo dzięki zaangażowaniu Miejskiego Szpitala Zespolonego udało się zaoszczędzić środki na kolejne badania.

Te będą wykonywane również na nowym sprzęcie, który zakupiono dzięki środkom z projektu. W Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie pojawiły się nowe łóżka szpitalne, pompy infuzyjne (10 szt.), łóżeczka noworodkowe (15 szt.), kardiomonitory (4 szt.), pulsoksymetry (4 szt.) i wiele innych mniejszych i większych urządzeń. Tutaj też szpital wykazał się oszczędnościami, dzięki czemu zakupiono też USG dla noworodków, inkubator i holtery KTG.

Ale w Miejskim Szpitalu Zespolonym słychać nie tylko pierwszy krzyk dzieci pojawiających się na świecie, ale też młoty pneumatyczne i inny sprzęt budowlany.
— Prace budowlane obejmują swoim zakresem drugie i trzecie piętro budynku, a także modernizację całej instalacji przeciwpożarowej wraz z dostosowaniem jej do obecnych przepisów ppoż. — o inwestycjach z programu norweskiego mówił nam Jacek Zachariasz, z-ca dyrektora ds. administracyjno-eksploatacyjnych.
Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk, dyrektor szpitala, zapewnia, że dzięki inwestycji wzrośnie bezpieczeństwo i komfort matki i dziecka.

— Sprzęt, który pozyskaliśmy, pozwala zwiększyć bezpieczeństwo ciąży zagrożonej, patologicznej. System monitoringu składa się z centrali, która jest oparta na serwerze, który gromadzi, a następnie przekazuje komplet danych o pacjentce na wszystkie stanowiska lekarzy i położnych. Zmieni się także wyposażenie sal cięć cesarskich i porodówek, które zostaną doposażone i przy których powstaną nowe łazienki, co podniesie standard porodów — mówi dyrektor Czużdaniuk. — Remont pozwala nam na zwiększenie oddziału noworodków i wcześniaków. Jako szpital mamy drugi stopień referencyjności, więc odbieramy porody z 32-40 tygodnia ciąży. Dotychczas dla wcześniaków mieliśmy 2-3 stanowiska, a teraz ich liczba zwiększy się do pięciu. Te stanowiska są nowocześnie wyposażone w aparaturę podtrzymującą oddech, nadzorującą pracę serca. Zmienia się również trakt porodowy, na którym zapewnimy większą sterylność. Nowy wygląd zyskują sale porodowe, sala cięć cesarskich. Wszystko po to, by kobiety miały jeszcze większy komfort podczas porodu.









2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5