Każda mama powinna skorzystać z tych badań

2015-10-23 12:00:00(ost. akt: 2015-10-29 10:58:09)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Fotolia

Szczęśliwe mamy to szczęśliwe dzieci. Już dziś zadbajcie o zdrowie malucha i o swoje. Korzystajcie z badań. W Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie zrobicie je bezpłatnie i bez skierowania.
Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie zapewnia kobietom w ciąży i niemowlętom pakiet bezpłatnych badań. Warto z nich skorzystać, by zapewnić zdrowie sobie i dziecku.
— Na początku ciąży ważnym badaniem jest odczyn Coombsa (PTA) — badanie w kierunku obecności przeciwciał odpornościowych. Pozwala określić, czy istnieje konflikt serologiczny pomiędzy krwinkami matki i płodu, który może prowadzić do anemii oraz wielu innych powikłań u rozwijającego się dziecka — mówi Joanna Szkutnik, położna z Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie. — Każda przyszła mama powinna również pamiętać o badaniu w kierunku toksoplazmozy (Toxo IgG i Toxo IgM), czyli choroby odpasożytniczej. Do zarażenia może dojść m.in. w wyniku zjedzenia surowego mięsa, jaj, od zarażonych zwierząt bądź kontaktu z zakażonymi kocimi odchodami. Nie musi być to nawet nasze zwierzę. Choroba jest groźna i może powodować wady rozwojowe u dziecka. Można ją leczyć w trakcie ciąży. Jeśli mama wcześniej nie chorowała na tę chorobę, powinna skorzystać z tego badania nawet trzykrotnie w czasie ciąży.
Kolejnym badaniem, z którego mogą skorzystać przyszłe mamy, jest m.in. odczyn WR, które to badanie może stwierdzić, czy matka nie jest zarażona bakterią kiły, która może zagrozić dziecku. Mamy nie powinny zapominać o badaniach anty-HIV, które stwierdza obecność wirusa HIV czy HBS — to antygen wirusowy wykrywany w surowicy krwi w przypadku zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu B. Ważnym badaniem jest również to w kierunku HCV, czyli wirusowego zapalenia wątroby typu C.
— Kobiety ciężarne powinny również wykonywać często badanie moczu, pozwalające wykryć stany zapalne, które mogą prowadzić do m.in. przedwczesnych porodów — dodaje położna. — Unikalnym badaniem są też kwasy żółciowe. Powinno być wykonane niezwłocznie, jeśli mama uskarża się na uporczywy świąd skóry i u pacjentki podejrzewana jest możliwość wystąpienia cholestazy ciążowej. To zaburzenie funkcjonowania wątroby. Zastojowi żółci w wątrobie towarzyszy podwyższenie stężenia kwasów żółciowych we krwi oraz nieprawidłowe laboratoryjne wykładniki funkcji wątroby. W wyniku tego we krwi matki tworzą się sole kwasów żółciowych, które powodują przykre swędzenie. To bardzo niebezpieczne dla dziecka. Zachęcamy wszystkie przyszłe mamy do wykonywania kompleksowych badań każdego tygodnia ciąży.










2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5