„Ostatnia mila” zależy od samorządowców?

2015-05-11 00:03:51(ost. akt: 2015-05-11 11:05:08)   Artykuł sponsorowany
Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego rozpoczęli cykl spotkań z władzami samorządów naszego województwa. Główny temat spotkań to omówienie założeń Planu Cyfrowego 2025 dla Warmii i Mazur w kontekście budowy sieci „ostatniej mili”.
Cykl spotkań rozpoczął się od powiatu szczycieńskiego. Dnia 22.04.2015 r. Starosta Powiatu oraz wójtowie i burmistrzowie gmin Rozogi, Jedwabno, Dźwierzuty, Szczytno, Wielbark, Świętajno i Pasym spotkali się w celu omówienia jak najlepszego wykorzystania infrastruktury regionalnej sieci szerokopasmowej budowanej obecnie w województwie.

Włodarze powiatu szczycieńskiego doskonale wiedzą, że dla powodzenia inwestycji niezbędne jest obniżenie opłat za zajęcie pasa drogowego dróg publicznych przez infrastrukturę „ostatniej mili” oraz podatków od nieruchomości składających się na infrastrukturę telekomunikacyjną. Rezygnacja z części przyszłych wpływów do budżetów samorządów przełoży się na rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej, na czym zyskają wszyscy – mieszkańcy, przedsiębiorcy, instytucje - poinformowała Sylwia Jaskulska.

Założenia Planu Cyfrowego, konieczność wspólnego utrzymania wybudowanej infrastruktury, spotkały się ze strony obecnych na spotkaniu władz samorządowych z dużym zrozumieniem. Jednak nie tylko oni decydują o rozwoju społecznym i gospodarczym swojego regionu. Do tego trzeba przekonać jeszcze rady gmin, miast, a to nie jest takie proste – mówią.

W ramach projektu Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej powstanie sieć szkieletowo-dystrybucyjna. Obecnie z 2274 km sieci, Samorząd Województwa wybudował 93 % tej infrastruktury. Jednak niezbędna jest jeszcze budowa „ostatniej mili”, sieci docierającej do użytkownika końcowego.
W ramach budowanej infrastruktury szerokopasmowej, w powiecie szczycieńskim powstał 1 węzeł szkieletowy w Szczytnie oraz 10 węzłów dystrybucyjnych w miejscowościach Dźwierzuty, Grom, Jedwabno, Lipowiec, Olszyny, Pasym, Rozogi, Rudka, Spychowo, Świętajno.

Rozbudowa sieci „ostatniej mili” w powiecie szczycieńskim zależy już od owocnej współpracy radnych powiatu, miast i gmin z Samorządem Województwa. Współpracy polegającej na wspólnym utrzymaniu sieci samorządowej i stworzeniu dogodnych warunków podatkowych dla lokalnych operatorów telekomunikacyjnych, którzy podejmą się budowy „ostatniej mili” w naszym regionie – przekonuje Sylwia Jaskulska.

Obrazek w tresci


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5