Jaka jest woda w powiecie?

2015-03-23 08:40:37(ost. akt: 2015-03-23 08:43:16)
Światowy Dzień Wody – to święto ustanowione rezolucją Zgromadzenia Narodowego ONZ z 22 grudnia 1992 r. na konferencji „Szczyt Ziemi” w Rio de Janeiro w Brazylii.
Na temat czystości i jakości wody w naszym powiecie rozmawiamy z inż. Iwoną Wróblewską – kierownikiem Sekcji Higieny Komunalnej szczycieńskiego SANEPIDU.

Do zadań sekcji którą Pani kieruje należy (m.in.) kontrola przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne wody pitnej dla ludności.

Jaka jest jakość wody pitnej na terenie Powiatu Szczycieńskiego?
– Normy dotyczące wody pitnej dla ludności określone są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. W ramach naszych obowiązków sprawdzamy publiczne urządzenia wodne – np. studnie głębinowe, stacje uzdatniania wody na terenie powiatu, a także pobieramy próbki wody i przesyłamy je do Wojewódzkiej Stacji – gdzie prowadzone są badania sprawdzające jej przydatności do spożycia. Wyniki wskazują, że woda w publicznych wodociągach na terenie powiatu odpowiada normom określonym w wyżej wymienionym rozporządzeniu i nadaje się do spożycia. Z wodociągów publicznych korzysta 97,15 procent ludności naszego powiatu. Na koniec 2014 r. wszystkie wodociągi odpowiadały wymaganiom wspomnianego już rozporządzenia, poza wodociągiem w miejscowości Dzierzki gm. Jedwabno. To mały wodociąg i korzysta z niego zaledwie 69 osób. W tamtejszej wodzie stwierdzono ponadnormatywnego stężenie żelaza, w związku z czym prowadzone jest postępowanie administracyjne w celu uzyskania wody o właściwej jakości. Do tego czasu wodociąg został warunkowo dopuszczony do użytkowania.

Zatem, czy można pić wodę prosto z kranu? Czy warto stosować dostępne w handlu filtry?
– Wodę można pić bezpośrednio z kranu. Ja sama tak robię i nie miałam do tej pory żadnych problemów. Oczywiście nasza stacja nie bada wody w konkretnym mieszkaniu i jeśli ktoś korzysta z zanieczyszczonej instalacji wodnej (rury, baterie), to woda może nie spełniać norm rozporządzenia. Natomiast jeżeli chodzi o dostępne w handlu filtry wody, to oczywiście można je stosować – choć powiem jeszcze raz, że nasza woda i bez filtrów nadaje się do spożycia. Stosując filtry trzeba jednak pamiętać o ich wymianie zgodnie z zaleceniami producenta. Używanie filtra przeterminowanego może także spowodować zanieczyszczenia wody.

Jakie są źródła pochodzenia naszej wody?
– W naszym powiecie wszystkie ujęcia wody oparte są na wodach podziemnych, które mają stabilny skład chemiczny. Eliminuje to konieczność stosowania w procesach uzdatniania szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych. Jeśli chodzi o zanieczyszczenia bakteriologiczne, to nasze wody nie wymagają stałej dezynfekcji. Dezynfekcję stosuje się tylko w sytuacjach wtórnego zanieczyszczenia bakteriologicznego spowodowanego np. awariami wodociągów bądź w wyniku prowadzonych remontów czy modernizacji tych urządzeń.

Pojawiają się pogłoski, że część wodociągów szczycieńskich wykonana jest z azbestu?
– Szczycieński wodociąg złożony jest z 169, 6 km rur, a w tym ok. 0,7 km wykonana jest z cementu i azbestu. Nie ma jednak powodów do obaw, ponieważ wszelkie badania wskazują, że azbest nie przedostaje się do wody, a zatem woda z tych rur jest całkowicie bezpieczna i zdatna do picia.

A jaka jest czystością wody w kąpieliskach i miejscach wykorzystywanych do kąpieli na terenie powiatu?
– Woda w kąpielisku (jezioro Domowe Duże) jak i w miejscach wykorzystywanych do kąpieli (Warchały w OW „Rusałka” i Narty w OW „Zacisze” - oba nad jez. Świętajno, Pasym w OW Kalwa – jez. Kalwa, Nowy Dwór w OW Dolomity – jez. Brajniki, Kulka 9 w Ośrodku Klon – jez. Łęsk, Kobyłocha 11 K w Camp Osada – jez. Sasek Wielki) jest przydatna do kąpieli, a zatem można z niej korzystać bez obaw. Wykaz tych miejsc znajduje się na naszej stronie internetowej.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. panipani #2568317 | 31.0.*.* 30 sie 2018 20:20

    A gdzie znajdę skład chemiczny wody wodociągowej w naszym powiecie?

    odpowiedz na ten komentarz

  2. jola #2052931 | 81.15.*.* 25 sie 2016 14:02

    jak to mozliwe ze mowi sie o bezpiecznym przeplywie wody w kanalizacji betonowo azbestowej jak wszyscy wiemy ze azbest to rak i smierc

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. JJ #1824561 | 31.182.*.* 28 wrz 2015 20:38

      Polecam mimo wszystko zainwestować we własne filtry wody. Jest duży wybór na rynku, także znajdzie się także takie do użytku domowego.

      odpowiedz na ten komentarz

    2. Marek #1824559 | 31.182.*.* 28 wrz 2015 20:37

      domowe [url=http://proekojp.pl/filtry-do-oczysz czania-wody-do-celow-domowych/]filtry wody[/url] to gwarancja skuteczności.

      odpowiedz na ten komentarz

    3. K. #1824555 | 31.182.*.* 28 wrz 2015 20:34

      Polecam mimo wszystko zainwestować we własne filtry wody. Jest duży wybór na rynku, także znajdzie się także takie do użytku domowego.

      odpowiedz na ten komentarz

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5