Prezydent RP nadał stopnie generalskie oficerom policji. Wśród wyróżnionych szefowa Akademii Policji w Szczytnie Agata Malasińska-Nagórny oraz pochodzący ze Świętajna Arkadiusz Sylwestrzak

2025-07-24 09:47:59(ost. akt: 2025-07-24 10:23:03)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Prezydent Andrzej Duda nadał stopnie generalskie siedmiu oficerom policji. Najwyższy stopień – generalnego inspektora – otrzymał komendant główny nadinsp. Marek Boroń.
Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że prezydent nadał stopnie policjantom na podstawie ustawy o policji, na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Na stopień generalnego inspektora policji mianowany został komendant główny policji nadinsp. Marek Boroń.

Na stopień nadinspektora mianowanych zostało sześciu policjantów, w tym dwie kobiety. Są to komendanci wojewódzcy ze Szczecina – insp. Szymon Sędzik, Rzeszowa – insp. Andrzej Patrzałek, Opola – insp. Magdalena Nguyen-Fudala, Łodzi – insp. Arkadiusz Sylwestrzak i Gdańska – insp. Bogusław Ziemba, a także szefowa Akademii Policji w Szczytnie insp. Agata Malasińska-Nagórna.

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak na portalu społecznościowym X podziękował prezydentowi i premierowi Donaldowi Tuskowi o przychylenie się do jego wniosków dotyczących awansów.

Siemoniak pogratulował policjantom awansów.

Wręczenie nominacji przez prezydenta RP odbędzie się 24 lipca podczas Centralnych Obchodów Święta Policji w Warszawie.

Nadinspektor Marek Boroń karierę w policji rozpoczął w 1994 r. w strukturach Komendy Stołecznej Policji. Potem pełnił służbę w Centralnym Biurze Śledczym KGP, a także w Komendzie Głównej Policji.

21 marca 2024 r. premier Donald Tusk powołał go na stanowisko komendanta głównego policji. W lipcu 2024 r. został awansowany na stopień nadinspektora.

Inspektor Szymon Sędzik z policją związany jest od 1998 r. Pracował m.in. w Centralnym Biurze Śledczym we Wrocławiu i wrocławskiej komendzie wojewódzkiej. 28 lutego 2024 r. został komendantem wojewódzkim policji w Szczecinie.

Inspektor Andrzej Patrzałek służbę rozpoczął w 2004 r. Od 2007 r. jest związany z pionem kryminalnym. Pracował m.in. w Staszowie i Kielcach. W listopadzie 2024 r. został powołany na stanowisko komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie.

Inspektor Magdalena Nguyen-Fudala służbę rozpoczęła w 1999 r. w Wydziale Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu. W kolejnych latach służbę pełniła m.in. w Katowicach i w komendzie głównej. 16 stycznia 2024 r. została komendantem wojewódzkim policji w Opolu.

Inspektor Arkadiusz Sylwestrzak służbę w policji pełni od 1992 r. Od początku zawodowej ścieżki związany był z pionem prewencji. Służbę pełnił m.in. w Mrągowie i Olsztynie. Od czerwca 2024 r. jest komendantem wojewódzkim policji w Łodzi.
Obrazek w tresci

Inspektor Bogusław Ziemba w policji jest od 1993 r. Służbę pełnił w Starogardzie Gdańskim i w Gdańsku, a od kwietnia stanął na czele pomorskiego garnizonu.

Inspektor Agata Malasińska-Nagórny służbę w policji rozpoczęła w 2000 r. jako funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Końskich. Służbę pełniła też w Kielcach, gdzie m.in. kierowała Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji. 20 czerwca 2024 r. decyzją szefa MSWiA insp. Agata Malasińska-Nagórny stanęła na czele Akademii Policji w Szczytnie.
Fot. Policyjna Solidarność / Facebook

(PAP) / red.

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B