Wielkanoc w Rumach - wspólnie wymodlona, wyśpiewana i przeżyta

2025-04-22 17:22:20(ost. akt: 2025-04-22 12:30:43)

Autor zdjęcia: Arch. Organizatorów

Wielkanoc to czas radosnego świętowania narodzin nowego życia i zmartwychwstania Chrystusa. Wielkanoc to symbol nadziei, wiary i miłości, którą Bóg darzy swoich wiernych.Tradycja obchodzenia Świąt Wielkanocnych w Rumach ma swoją wieloletnią i nieszablonową oprawę.
Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu chrześcijańskim, uroczyście obchodzone z radością na całym świecie. To czas, kiedy tradycje rodzinne splatają się z głębokim wymiarem religijnym. Nieodłączne są tu zarówno kulinarne rarytasy, jak i kolorowe dekoracje, które tworzą wyjątkową świąteczną atmosferę.

Wielkanoc, obchodzona przez Polaków z wielkim zapałem i wiarą, to nie tylko moment refleksji nad chrześcijańskimi dogmatami, ale także hołd złożony tradycjom kulturowym. Jej korzenie sięgają starożytności, gdzie świętowano powrót wiosny i odrodzenie życia.

W Rumach były różne formy celebracji triduum paschalnego: inscenizacja drogi krzyżowej po miejscowości, sobotnie modlitewne czuwanie przy grobie i obrzęd święcenia pokarmów, a wszystko zwieńczone mszą rezurekcyjną. W tym roku odbyła się muzyczno-refleksyjna droga krzyżowa w kaplicy w wykonaniu mieszkańców wsi.
Obrazek w tresci

Poranek sobotni to pełen radości moment pójścia ze święconką i konkursem na najładniejszy koszyczek wielkanocny. Tegoroczne jednoosobowe jury – ksiądz proboszcz Paweł Ostrowski wybrał 3 koszyczki pań Celiny, Ewy i Amelki, które otrzymały słodki upominek od pani sołtys. Jest to szczególne wyróżnienie i każdy chociaż raz chciałby być „wybrańcem” koszyczkowej rywalizacji.
Obrazek w tresci

Ostatni element świętowania to niedzielna msza, która kończy wspólnotowe świętowanie. Oprawę organizacyjną uroczystości wielkanocnych zapewniła jednostka OSP, oprawę muzyczną zespół Rumianki.


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B