Polacy przeciwko wprowadzeniu euro?
2025-03-27 08:00:00(ost. akt: 2025-03-26 23:09:42)
Z badania ogólnopolskiego panelu badawczego Ariadna wynika, że wśród Polaków więcej jest przeciwników niż zwolenników zmiany polskiej waluty na euro. Przeciwko zmianie było 74 proc. respondentów, a za — 26 proc. Wśród przeciwników były częściej kobiety (80 proc.). Z kolei pod względem wieku były to najczęściej osoby w wieku 55+ (32 proc.) oraz do 34 roku życia (24 proc.).
Wśród osób, które deklarowały pozytywny stosunek do Unii Europejskiej, zwolennikami przejścia na euro było 49 proc. osób, a wśród przeciwników UE w zasadzie wszyscy byli przeciwni zmianie waluty. Autorzy publikacji zwrócili uwagę na to, że również poglądy polityczne mocno różnicują stosunek do wprowadzenia euro w Polsce — 52 proc. zwolenników PO chce zmiany polskiej waluty na euro, a wśród zwolenników PiS takich osób było tylko 8 proc.
Ankietowani zostali zapytani również o korzyści związane z przejściem na euro. Najczęściej wskazywanym plusem była eliminacja ryzyka kursowego (22 proc.) oraz łatwiejsze rozliczenia międzynarodowe między firmami (18 proc.). Na trzecim miejscu została wskazana większa stabilność gospodarcza (13 proc.). — Zarówno eliminacja ryzyka kursowego, jak i większa stabilność gospodarcza były zdecydowanie częściej wskazywane przez mężczyzn — zauważyli autorzy ankiety.
Z badania wynika, że blisko połowa Polaków (49 proc.) nie widzi żadnych korzyści przechodzenia na euro (z czego 56 proc. kobiet wskazało tę odpowiedź i 41 proc. mężczyzn).
Z kolei w przypadku negatywnych konsekwencji przejścia Polski na euro najczęściej wskazywano wzrost cen i obniżenie poziomu życia Polaków — taką odpowiedź wybrało 51 proc. respondentów, z czego 59 proc. kobiet i 43 proc. mężczyzn. Na drugim miejscu znalazł się żal z powodu utraty własnej waluty (26 proc.). Natomiast badanych, którzy nie widzą żadnych negatywnych konsekwencji zmiany polskiej waluty na euro, było 16 proc. (20 proc. mężczyzn i 12 proc. kobiet).
PAP
PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez