Polskich seniorów nie stać na nowe buty. Emeryci ledwo wiążą koniec z końcem
2025-01-21 15:29:53(ost. akt: 2025-01-21 15:34:39)
Co trzeci senior twierdzi, że nie kupuje sobie nowych butów i ubrań, bo nie stać go na takie zakupy. Również co trzeci, z podobnych względów, nie odwiedza fryzjera. Połowa emerytów deklaruje, że nawet nie pamięta, kiedy była u dentysty.
Seniorzy oglądają każdy grosz zanim go wydadzą. Wyniki badań pokazują, jak trudne decyzje finansowe muszą podejmować. Rosnące ceny utrzymania, żywności oraz leków pochłaniają lwią część ich dochodów, co nie pozostawia miejsca na inne potrzeby. Duża część senioralnego budżetu jest przeznaczana na utrzymanie starych i niezmodernizowanych domów. Ich ogrzanie również wymaga dużych nakładów finansowych.
Jednym z kluczowych pytań w badaniu „Faktu” było to, kiedy seniorzy ostatni raz kupili sobie nowe ubrania lub buty. Zaledwie 17 proc. emerytów odpowiedziało, że robi takie zakupy regularnie. Co piąty badany zadeklarował, że ostatni raz uzupełniał garderobę ponad rok temu, a wielu z nich nawet nie pamięta, kiedy robiło takie zakupy. Wizyta u fryzjera też należy do luksusów, na który nie każdy może sobie pozwolić. Regularnie, z takich usług korzysta co czwarty badany. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda z wizytami u dentysty. Stomatologa odwiedza regularnie co dziesiąty emeryt, podczas gdy ponad połowa nie pamięta, kiedy ostatni raz była leczyć zęby. Braki w dostępie do gabinetów stomatologicznych w mniejszych miejscowościach również wpływają na ten wynik – co dwunasty emeryt przyznał, że w jego okolicy brakuje takiej placówki.
Powodów tej sytuacji jest mnóstwo. Po pierwsze wysoka inflacja (2022-2023) spowodowała, że realna wartość emerytur i rent obniżyła się, przy wyższych kosztach utrzymania, zakupu żywności, opłat mieszkaniowych. Waloryzacja emerytur nie nadąża za rosnącymi cenami, a wypłacane co jakiś czas trzynastki i czternastki, po opodatkowaniu, stanowią kroplę w morzu senioralnych potrzeb. Seniorzy borykają się też z problemami zdrowotnymi, a koszty leczenia, czy rehabilitacji dodatkowo obciążają ich domowy budżet. Dużym obciążeniem jest też ogrzewanie starych, niezmodernizowanych domów lub mieszkań w niedocieplonych budynkach.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez