Rolnicy z Warmii i Mazur w opałach. Muszą zezłomować sprawne maszyny?

2025-01-21 16:03:30(ost. akt: 2025-01-21 00:06:52)

Autor zdjęcia: FB/Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza

Rolnicy z Warmii i Mazur muszą wyrejestrować białoruskie ciągniki MTZ BELARUS wyprodukowane po 2016 roku, które mimo legalnej rejestracji nie spełniają norm UE. W efekcie tysiące gospodarstw stoi przed koniecznością zezłomowania maszyn, które kupiono na kredyt. Izby Rolnicze domagają się interwencji w tej sprawie.
Rolnicy z Warmii i Mazur oraz innych regionów Polski muszą wyrejestrować białoruskie ciągniki MTZ BELARUS wyprodukowane po 2016 roku. Decyzja wynika z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego, które wymaga, by pojazdy spoza UE spełniały odpowiednie normy homologacyjne.

Choć ciągniki były legalnie rejestrowane, okazało się, że nie spełniają tych wymagań. Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza zaznacza, że rolnicy działali w dobrej wierze, a winę ponoszą urzędy rejestracyjne i importerzy. Rolnicy, którzy kupili sprzęt na kredyt, muszą teraz zmierzyć się z problemem długów i koniecznością zezłomowania sprawnych maszyn, co poważnie utrudnia ich działalność.

Teraz Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, realizując wniosek V Walnego Zgromadzenia W-MIR, wystąpił do Krajowej Rady Izb Rolniczych o pilną interwencję w sprawie cofnięcia decyzji o wyrejestrowaniu ciągników MTZ BELARUS wyprodukowanych po 1 stycznia 2016 r.

Problem dotyczy tysięcy rolników z całej Polski, którzy nabyli te ciągniki, nie mając świadomości, że pojazdy te nie spełniają wymagań Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 167/2013 dotyczących homologacji. Teraz ponoszą konsekwencje, ponieważ prawo wymaga ich wycofania z użytkowania, a niektóre sprawy trafiły już do sądów.

— Dlaczego to rolnicy mają cierpieć za błędy urzędników i sprzedawców? Kupowali sprzęt w dobrej wierze, legalnie zarejestrowany w Polsce, który był dla nich ekonomicznie uzasadnionym wyborem. Dla wielu to kluczowe narzędzie pracy – jego utrata oznacza paraliż gospodarstwa —— czytamy w mediach społecznościowych Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.

Z ustaleń Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej wynika, że urzędowe decyzje o rejestracji tych pojazdów były niezgodne z prawem, ponieważ brakowało europejskiej homologacji wymaganej przy wprowadzeniu pojazdów spoza UE. I to nie urzędnicy czy importer, ale rolnicy są teraz zmuszeni do zezłomowania ciągników, które kupili na kredyt często jako podstawowe maszyny w gospodarstwie.

Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej uważa tę sytuację za niedopuszczalną i wystąpił do Krajowej Rady Izb Rolniczych, aby pilnie interweniowała w tej sprawie i podjęła działania w celu ochrony poszkodowanych właścicieli ciągników

W Polsce problem może dotyczyć kilku tysięcy osób. Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła z interwencją do ministra rolnictwa. Teraz czeka na odpowiedź.

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B