Byle do pierwszego...
2024-11-12 17:17:56(ost. akt: 2024-11-12 16:20:26)
Aż 42,5 proc. Polaków zapytanych na początku roku o ich plany finansowe zamierzało więcej oszczędzać. Teraz, z okazji obchodzonego 31 października Dnia Oszczędzania, Barometr Providenta sprawdził, jak to wyszło w praktyce.
Mieliśmy ambitne plany. Do wydatków, które zamierzaliśmy ograniczać należały jedzenie na mieście lub na wynos (wskazało tak 42,7 proc. planujących oszczędności), rozrywka i kultura (29,7 proc.) czy oszczędności w domu, takie jak rachunki (26,6 proc.). Co czwarty ankietowany chciał oszczędzić na wyjazdach urlopowych lub zakupach odzieżowych.
Większość Polaków stara się odłożyć pewną część środków finansowych na koniec każdego miesiąca. Według badania agencji Kantar, wykonanego na zlecenie IPF Group, właściciela Providenta Polska, ponad 60 proc. respondentów oszczędza każdego miesiąca. Około 40 proc. robi to regularnie, jednak nie ma określonej kwoty, którą odkłada na później, natomiast co czwarty przeznacza na ten cel stałą sumę co miesiąc. Największą systematycznością wyróżniają się osoby w wieku 35-44 lat, z których aż 73,1 proc. oszczędza każdego miesiąca. Inną grupą, która charakteryzuje się regularnością w zarządzaniu budżetem, są mężczyźni — regularnie odkłada 67,4 proc. z nich w porównaniu do 54 proc. kobiet.
W ostatnim czasie dużo mówi się o znaczeniu poduszki finansowej, która zabezpiecza nas w przypadku utraty głównego źródła dochodu czy pojawienia się nagłych, nieplanowanych wydatków. Minimalnie powinna ona wynosić równowartość 3-miesięcznych wydatków, a optymalnie 6-miesięcznych. Badanie pokazało, że aż 49 proc. ankietowanych zgromadziło fundusze wystarczające właśnie na minimum 6 miesięcy, a 13 proc. na 3 miesiące, co pozytywnie świadczy o nawykach finansowych Polaków. Co ważne, Polacy są w oszczędzaniu coraz bardziej systematyczni, a liczba osób, które oszczędzają każdego miesiąca, stale rośnie — według tegorocznej edycji badania to już 60,6 proc. Polaków. Jeszcze 2 lata temu była to nieco ponad połowa ankietowanych (50,6 proc.), a w 2023 r. 53,8 proc.
Jednak aż 14 proc. ankietowanych nie zebrało żadnych dodatkowych funduszy podczas ostatnich 12 miesięcy.
Czy Polacy mają z czego wygospodarować środki na przyszłość? Więcej niż co trzeci ankietowany podaje, że na koniec każdego miesiąca, po odliczeniu wydatków, wciąż ma na koncie sumę pieniędzy przekraczającą 20 proc. przychodów. 45 proc. badanych dysponuje niewielką sumą, a niecałe 10 proc. respondentów deklaruje, że po uwzględnieniu wydatków nie zostają im żadne środki na koniec miesiąca.
Źródło: Badanie agencji Kantar na zlecenie IPF Group, red.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez