Uroczyste otwarcie nowoczesnej Stacji Wodociągowej w Farynach

2024-11-04 08:30:00(ost. akt: 2024-11-03 13:45:25)

Autor zdjęcia: UG Rozogi

W Farynach odbyła się uroczystość otwarcia Stacji Wodociągowej — zmodernizowanej infrastruktury w ramach projektu „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Rozogi”.
Mieszkańcy oraz przedstawiciele lokalnych władz, mieli okazję zobaczyć inwestycję od środka, dzięki specjalnie przygotowanej prezentacji przez pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej w Rozogach.

Wójt gminy Rozogi Grzegorz Kaczmarczyk, podkreślił znaczenie inwestycji: - To ważny projekt dla naszej gminy, który podnosi jakość życia mieszkańców i rozwija infrastrukturę.

Z kolei Karol Włodkowski, prezes ZGK, podkreślił ważny aspekt tego projektu: - Dzięki tej inwestycji zwiększamy efektywność i niezawodność dostaw wody. To krok ku nowoczesności i oszczędności zasobów w naszej gminie.
Obrazek w tresci

Projekt, realizowany w ramach środków unijnych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, dotyczył działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich”, a także poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii”, typu operacji: „Gospodarka wodno-ściekowa”.

Umowa o przyznanie pomocy na realizację projektu została podpisana przez gminę Rozogi 15 grudnia 2022 roku. Zakres inwestycji obejmował trzy główne zadania:
1. Rozbudowę sieci wodociągowej w Dąbrowach na długości 410 metrów.
2. Rozbudowę sieci kanalizacyjnej w miejscowości Rozogi na długości 950 metrów.
3. Przebudowę i rozbudowę budynku Stacji Wodociągowej w Farynach.
Zadania numer 1 i 2 zrealizowała w 2023 roku firma SANPROD Sp. z o.o. z Ostrołęki, a gmina Rozogi otrzymała już zwrot środków za te prace. Zadanie numer 3 zakończyło się we wrześniu 2024 roku, wykonane przez Konsorcjum firm: HYDRO-PARTNER Sp. z o.o. z Leszna i SANPROD Sp. z o.o. z Ostrołęki, i jest obecnie w trakcie rozliczania.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 5 492 356,76 zł. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich wyniosło 4 466 573,00 zł, a pozostała część została pokryta ze środków własnych gminy, pochodzących z subwencji ogólnej.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5