Boimy się o nasze bezpieczeństwo w sieci
2024-10-15 08:30:00(ost. akt: 2024-10-14 22:24:50)
Według "Testu z cyberbezpieczeństwa" największe obawy o bezpieczeństwo swoich danych ma grupa wiekowa 50-59 lat. 70 proc. respondentów lęka się utraty pieniędzy. Nieco mniej boi się zaciągnięciem zobowiązań na skradzione dane.
Większość Polaków (78 proc.) obawia się o bezpieczeństwo swoich danych w internecie. Jedynie 20 proc. nie żywi obaw w tym zakresie. Najmniej o bezpieczeństwo swoich danych w sieci martwią się ludzie w przedziale wiekowym 18-29 lat. Aż 66 proc. z nich wierzy, że ich dane są bezpieczne. Odsetek ten maleje wraz z wiekiem i już blisko 9 na 10 pięćdziesięciolatków wyraża znaczne obawy o swoje dane — wynika z raportu „Test z cyberbezpieczeństwa” przygotowanego przez IBRiS na zlecenie Santander Consumer Banku.
Według badania 42 proc. Polaków uważa, że obecne technologie zabezpieczeń są wystarczające, aby chronić ich dane. Nieco wyższy odsetek (45 proc.) ma odmienne zdanie, podzielając pogląd, że technologiczne rozwiązania nie obronią przed cyberzagrożeniami. Największy sceptycyzm wykazuje grupa wiekowa 50-59 lat (55 proc.), a najwyższe zaufanie (46 proc.) deklarują respondenci między 40 a 49 rokiem życia. Prawie 13 proc. z nich nie wie bądź trudno im określić, czy obecne technologie zapewniają adekwatną ochronę.
Użytkownicy chcą mieć pewność, że ich dane i pieniądze są chronione przed nieautoryzowanym dostępem czy hakerskimi atakami. Banki w odpowiedzi na te oczekiwania udoskonalają swoje systemy zabezpieczeń i wprowadzają takie rozwiązania jak m.in. dwuetapowa weryfikacja, tokenizacja czy zaawansowane szyfrowanie danych. Zgodnie z raportem „Test z cyberbezpieczeństwa” Polacy mają duże zaufanie do wprowadzanych rozwiązań. Są one wystarczające dla 76 proc. respondentów.
Z raportu wynika, że największa grupa ankietowanych (70 proc.) obawia się utraty pieniędzy. Na drugim miejscu znajduje się strach przed wyłudzeniem kredytu lub zaciągnięciem zobowiązań na skradzione dane. Takie cyberzagrożenie niepokoi 58 proc. pytanych, przy czym najbardziej (71 proc.) boją się tego osoby w wieku 50-59 lat. A o utratę danych osobowych obawia się 45 proc. ankietowanych. Badani jako źródło niepokojów wskazali także na zainfekowanie urządzeń wirusem (33 proc.) oraz przejęcie kontroli nad urządzeniem (32 proc.).
Większy niepokój wobec zagrożeń związanych z finansami oraz danymi wyrażają starsze pokolenia.
PAP
Większy niepokój wobec zagrożeń związanych z finansami oraz danymi wyrażają starsze pokolenia.
PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez