Bezpieczna droga do szkoły
2024-09-02 07:00:00(ost. akt: 2024-09-01 22:10:57)
Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest priorytetem dla policjantów. Najmłodsi po wakacjach często zapominają o zasadach bezpieczeństwa oraz obowiązujących przepisach. Dlatego policjanci z początkiem września rozpoczną działania mające na celu zapobieganie nieszczęśliwym zdarzeniom z ich udziałem. Funkcjonariusze drogówki będą zwracać uwagę na zachowanie kierowców oraz pieszych w rejonie placówek oświatowych oraz egzekwować przepisy prawa.
Ogólnopolskie policyjne działania pn. „Bezpieczna droga do szkoły” rozpoczynają się już 2 września br. Policjanci ze szczycieńskiej drogówki dopilnują, aby dzieci bezpiecznie dotarły na uroczystości związane z rozpoczęciem roku szkolnego. Mundurowi obejmą nadzorem drogi w rejonach placówek oświatowych, a także zwrócą uwagę na autobusy przewożące dzieci i młodzież oraz samochody osobowe. W tym miejscu przypominamy wszystkim kierowcom o tym, że poruszając się w rejonie szkoły, należy zachować szczególną ostrożność i zwolnić.
Działania potrwają do końca września, a ich celem jest eliminacja niebezpiecznych zachowań i zapobieganie nieszczęśliwym zdarzeniom.
Natomiast w szkołach i przedszkolach przez cały miesiąc będą odbywały się profilaktyczne spotkania z policjantami. Funkcjonariusze starszym dzieciom przypomną o przepisach ruchu drogowego, a najmłodszych zapoznają z nimi. Takie spotkania profilaktyczne mają duży wpływ na młodego człowieka, który od samego początku edukacji nabywa wiedzę i łatwo ją przyswaja.
Przypominamy rodzicom, że jednak w dużej mierze to oni odpowiadają za naukę swoich pociech. Idąc do szkoły, warto przedstawić każdą z zasad ruchu drogowego i wytłumaczyć, w jaki sposób się zachować:
- Gdy nie ma chodnika, pieszy porusza się zawsze lewym poboczem,
Jeżeli jest chodnik, należy z niego skorzystać,
- Przechodząc przez przejście dla pieszych, należy upewnić się, co do możliwości przekroczenia jezdni,
- Każdy rodzic powinien zaopatrzyć dziecko w elementy odblaskowe, np. przymocować do plecaka z tyłu i z przodu.
- Gdy nie ma chodnika, pieszy porusza się zawsze lewym poboczem,
Jeżeli jest chodnik, należy z niego skorzystać,
- Przechodząc przez przejście dla pieszych, należy upewnić się, co do możliwości przekroczenia jezdni,
- Każdy rodzic powinien zaopatrzyć dziecko w elementy odblaskowe, np. przymocować do plecaka z tyłu i z przodu.
W związku z rozpoczęciem roku szkolnego, będziemy mogli zauważyć w wielu miejscach dzieci i młodzież. Jeżeli zauważymy niepokojące zachowania, warto zgłosić ten fakt swojemu dzielnicowemu (W przypadku, gdy nie znamy swojego dzielnicowego, należy skorzystać z aplikacji „Moja Komenda” lub sprawdzić na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie w zakładce „Dzielnicowy”, a następnie wybrać rejon.) lub skorzystać anonimowo z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki wspomnianej mapie, mamy możliwość wybrać rodzaj zagrożenia (np. grupowanie się osób małoletnich zagrożonych demoralizacją), a następnie opisać, co się dzieje we wskazanym miejscu oraz w jakim okresie. Im szybsza reakcja świadka zdarzenia, tym szybciej policjanci będą mogli zareagować i wyeliminować opisane zagrożenie.
(ep)
(ep)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez