Jubileuszowe dłubanki w Spychowie

2024-08-14 09:00:00(ost. akt: 2024-08-13 10:05:51)

Autor zdjęcia: Adam Gełdon

Po raz 15. odbyło się w Nadleśnictwie Spychowo wydarzenie kulturalno-historyczne „Święto Mazurskiej Dłubanki”.
Jest to wydarzenie skupiające pasjonatów dawnego szkutnictwa, grupy rekonstrukcyjne, miłośników historii, członków kół naukowych, uczniów i studentów, a nawet ludzi nie związanych na co dzień z lasem i pracą w drewnie. Ponadto te warsztaty pokazują, jak dawniej wykorzystywano drewno w codziennym życiu i jak bardzo jesteśmy z tym ekologicznym i odnawialnym surowcem związani po dziś dzień.

W tegorocznej edycji, która odbyła się w dniach 6-10 sierpnia, udział wzięło 6 drużyn, w tym: Państwowe Muzeum Archeologiczne z Warszawy, Koło Naukowe Leśników SGGW z Warszawy, grupa „Leśni Ludzie” z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego ze Szczytna, „Drużyna znad Wisły” z Gdańska, grupa rekonstruktorów historycznych pod nazwą „Jaskiniowcy” pochodzących głównie ze Szczecina oraz drużyna o wdzięcznej nazwie „Fagumiarze” na cześć uniwersalnego, wszechstronnego i powszechnie cenionego obuwia- gumofilców.
Przez kilka dni uczestnicy pracowali w kłodach lipowych i osikowych, aby wykonać dłubankę, czyli jednopienną łódź, którą dawniej pływali nasi przodkowie nie tylko w Polsce, jeszcze przed wynalezieniem łodzi klepkowych. W stworzeniu łodzi pomagały nie tylko współczesne pilarki łańcuchowe (z uwagi na krótki termin warsztatów), ale najważniejsze były ciosła, siekiery, dłuta i ośniki, bez których wykonanie dłubanki byłoby niemożliwe. Praca tymi narzędziami, mimo że ciężka, dawała uczestnikom z każdym dniem coraz więcej satysfakcji, kiedy z drewnianej, surowej kłody wyłaniał się kształt łodzi, która rzeczywiście ma szansę pływać po tutejszych wodach.
Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Po kilku dniach pracy, na zakończenie warsztatów odbyły się regaty wykonanych dłubanek na jeziorze spychowskim podczas XIX Mazurskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich im. Tomka Napiórkowskiego. Jury oceniało szybkość łodzi podczas zawodów, wykonanie oraz technikę poruszania się na wodzie. Nie wszystkie dłubanki jednak dotarły do mety, głównie na skutek dolewania sobie wody na pokład podczas energicznego wiosłowania. I tak:
- najszybszą dłubanką podczas regat była ta wykonana przez Państwowe Muzeum Archeologiczne;
- najładniejszą dłubanką została wybrana łódź „Fagumiarzy”;
- najlepszą sztuką przetrwania na wodzie wykazała się drużyna „Leśnych Ludzi” ze Szczytna.
Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Tegoroczna, jubileuszowa edycja Święta Mazurskiej Dłubanki była wyjątkowa jeszcze pod jednym względem. Od pierwszej edycji w 2010 r. do 2023 r. wykonano łącznie 97 dłubanek. Tym samym, trzecia dłubanka, która podczas regat dotarła do linii mety została ogłoszona 100. dłubanką wykonaną podczas Święta Mazurskiej Dłubanki w roku obchodów 100-lecia istnienia Lasów Państwowych. Certyfikat wykonania 100. dłubanki otrzymała „Drużyna znad Wisły”, która pierwszy raz brała udział w tym spychowskim dłubaniu.

Partnerami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Przyjazne Spychowo, Ochotnicza Straż Pożarna w Spychowie, Olivier Kajaki

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5