Seniorzy dowiedzieli się, jak nie dać się oszustom. Spotkanie profilaktyczne w Komendzie Powiatowej Policji w Szczytnie

2024-08-08 08:58:23(ost. akt: 2024-08-08 09:04:25)

Autor zdjęcia: KPP w Szczytnie

W minionych miesiącach seniorzy najczęściej stawali się ofiarami oszustów na terenie naszego powiatu. Przestępcy wykorzystują dobre intencje osób w podeszłym wieku i wzbogacają się na ich nieszczęściu. Szczycieńscy policjanci podejmują różnego rodzaju działania, które mają na celu zapobiec oszustwom. Dlatego funkcjonariusze zaprosili do komendy seniorów, aby przestrzec ich przed oszustami oraz udzielić rad, dzięki którym mogą uchronić się przed utratą oszczędności.
We wtorek (06.08.2024 r.) mieliśmy przyjemność gościć w naszej komendzie seniorów z Klubu „Senior +” oraz Uniwersytetu III Wieku, które działają na terenie Szczytna. Dzielnicowi st. sierż. Pamela Perdjon oraz asp. Kamil Niedziela podczas spotkania poruszyli bardzo ważne kwestie dotyczące przestępstw, których ofiarami najczęściej stają się osoby w podeszłym wieku. Zorganizowane przedsięwzięcie odbyło się w ramach ogólnopolskiej kampanii „Znam Te Numery” realizowanej przez Komendę Główną Policji wspólnie z Telewizją Puls oraz Fundacją „Pod Dębem”.

Policjanci opowiedzieli uczestnikom, jak wygląda schemat działania przestępców w każdej z metod oszustwa, między innymi: „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika banku”, „na Blika”, a także za pomocą SMS-ów i podszywania się pod znane strony internetowe.

Kolejnym celem funkcjonariuszy było również omówienie prawidłowego zachowania w przypadku próby wyłudzenia danych osobowych lub numeru rachunku bankowego oraz innych informacji dotyczących kart płatniczych. Policjanci wskazali również, co należy zrobić w sytuacji, gdy do oszustwa już doszło.

Zorganizowane spotkanie było idealną okazją, aby wyjaśnić, czym jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacja Moja Komenda. Dzielnicowi omówili, w jaki sposób korzystać z mapy i aplikacji oraz w jakich przypadkach mogą one być przydatne.
Obrazek w tresci

Po raz kolejny apelujemy o ostrożność i rozwagę podczas rozmów z obcymi, a także przypominamy!
- Jeżeli podczas rozmowy telefonicznej obca nam osoba próbuje zdobyć nasze dane osobowe (imię, nazwisko, numer PESEL, data urodzenia) lub numer konta bankowego albo kody Blik, natychmiast zakończmy połączenie.
- Pamiętaj, że żaden policjant, prokurator lub inny pracownik jakiejkolwiek instytucji nie przychodzi do miejsca zamieszkania, aby odebrać nasze oszczędności w celu ich zabezpieczenia! Jedyną instytucją, która zabezpiecza środki pieniężne jest bank, do którego musimy sami się udać, aby ulokować nasze pieniądze.
- Nie klikaj w podejrzane linki, które są zawarte w wiadomościach, np. link do uiszczenia brakującej kwoty za przesyłkę.
- Żaden pracownik banku nie będzie żądał przelania pieniędzy na inne konto. Nie będzie także namawiał do przekazania danych wymaganych do zalogowania w aplikacji banku.
- Nie otwieraj drzwi osobom, których nie znasz. Jeżeli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji, np. banku, elektrowni, administracji, kominiarz itp. upewnij się telefonicznie, czy taka wizyta była zaplanowana. Zazwyczaj takie wizyty są zaplanowane wcześniej.
- Jeżeli musisz wpuścić obcą osobę do domu, najlepiej, aby obecny był wtedy inny członek rodziny lub sąsiad. Nie zostawiaj takiej osoby samej w pomieszczeniu nawet na chwilę!
(ep)

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5