Podsumowanie kolejnego wakacyjnego weekendu na terenie powiatu

2024-07-09 09:17:49(ost. akt: 2024-07-09 09:22:26)

Autor zdjęcia: KPP w Szczytnie

Za nami kolejny wakacyjny lipcowy weekend. Policjanci ze szczycieńskiej jednostki Policji pracowali na miejscu trzech zdarzeń drogowych oraz ujawnili jednego kierującego, który stracił prawo jazdy za nadmierne przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym.
W piątek (05.07.2024 r.) w miejscowości Wielbark po godzinie 15 patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej motocykl marki Yamacha. Kierującym okazał się 48-letni mieszkaniec Szczytna, a powodem kontroli było znaczne przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Mężczyzna poruszał się swoim jednośladem aż o 64 km/h więcej, niż przewidują przepisy. Za rażące naruszenie tego przepisu na kierującego policjanci nałożyli mandat karny w wysokości 2 000 złotych. Za to wykroczenie na „konto” kierowcy trafiło również 14 punktów karnych. Jednak najbardziej dotkliwa kara dla kierującego to zatrzymane prawo jazdy.
Nadmierna prędkość jest często przyczyną wielu zdarzeń drogowych, tym bardziej policjanci apelują o zdjęcie nogi z gazu, nie tylko ze względu na dotkliwe konsekwencje finansowe, ale w szczególności, aby nie dopuścić do przykrych zdarzeń drogowych, w których można stracić zdrowie, a nawet i życie swoje lub innych uczestników ruchu drogowego.

W sobotę (06.07.2024 r.) policjanci pracowali na miejscu dwóch zdarzeń drogowych.
Do pierwszego doszło w Szczytnie na skrzyżowaniu ulic Jeziornej i Słowackiego. 14-letnia dziewczyna poruszająca się rowerem nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu dla prawidłowo poruszającego się pojazdu osobowego marki Toyota, którym kierowała 42-letnia kobieta.
W wyniku takiego zachowania doszło do zderzenia pojazdów. Rowerzystka z obrażeniami została przewieziona do szpitala. Policjanci ustalili, że nieletnia nie posiadała wymaganej karty rowerowej. Sprawą zajmie się sąd rodzinny, który zadecyduje o konsekwencjach prawnych wobec nieletniej, która dopuściła się popełnienia czynów karalnych.

Tego samego dnia patrol ruchu drogowego pracował również na miejscu zdarzenia drogowego na trasie Leleszki-Grom, gdzie doszło do wywrócenia się motocyklisty. Policjanci ustalili, że 28-letni mieszkaniec Ciechanowa poruszający się motocyklem marki Suzuki nie dostosował techniki i taktyki jazdy oraz prędkości do panujących warunków na drodze, w wyniku czego wywrócił się na łuku drogi do pobliskiego rowu. Mężczyzna z urazem ręki został przetransportowany do szpitala.

W niedzielę (07.07.2024 r.) po godzinie 16 dyżurny szczycieńskiej jednostki został poinformowany, że na DK nr 53, na trasie Grom-Jęcznik doszło do dachowania pojazdu. Policjanci przybyli na miejsce ustalili, że 18-letnia kierująca pojazdem osobowym marki Opel nie zachowała należytej ostrożności przy kierowaniu pojazdem i wyjeżdżając z zakrętu wjechała do przydrożnego rowu, wywracając pojazd. Mieszkanka Gminy Pasym podróżowała sama i nic jej się nie stało.

Policjanci apelują o rozwagę i dostosowywanie prędkości do panujących warunków na drodze, jak również ograniczeń regulowanych przepisami ruchu drogowego. Województwo warmińsko-mazurskie jako jedyne w skali kraju, na mapie wypadków drogowych pozostaje bez śmiertelnych ofiar i niech tak pozostanie.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5