Policyjne podsumowanie weekendu na drogach powiatu

2024-05-13 14:13:15(ost. akt: 2024-05-13 14:17:12)

Autor zdjęcia: KPP w Szczytnie

Mimo wielokrotnych apeli policjantów na drogach powiatu szczycieńskiego dochodzi do zdarzeń drogowych. W niedzielę funkcjonariusze odnotowali aż 4 zdarzenia drogowe, w tym jedno z udziałem pieszego. Natomiast podczas całego weekendu doszło do 3 zdarzeń z udziałem zwierzyny leśnej. Nie zabrakło niestety kierowców, którzy stracili prawa jazdy za nadmierną prędkość.
Wielokrotnie ostrzegaliśmy przed dziką zwierzyną, która może wybiec na jezdnię na terenach leśnych. W miniony piątek (10.05.2024 r.) po godzinie 20:00 oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki otrzymał zgłoszenie dotyczące takiego zdarzenia, które miało miejsce przed wjazdem do miejscowości Stare Kiejkuty od strony Szczytna. Policjanci pracujący na miejscu ustalili, że 46-letnia mieszkanka województwa lubelskiego jadąc samochodem marki Hyundai, potrąciła dzikie zwierzę, które wbiegło wprost pod jadący samochód. Kobieta była trzeźwa i nie odniosła obrażeń w wyniku zdarzenia.

W sobotni ranek (11.05.2024 r.) po godzinie 9:00 w miejscowości Wesołowo policjanci ze szczycieńskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Mercedes, którym kierował 43-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego. Mężczyzna znacznie przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym, gdyż jechał z prędkością 104 km/h. Mundurowi zatrzymali prawo jazdy 43-latka i ukarali go mandatem karnym w wysokości 1500 złotych oraz 13 punktami karnymi za popełnione wykroczenie.

Tego samego dnia po godzinie 19:00 policjanci zostali skierowani na miejsce zdarzenia drogowego w miejscowości Pasym. Funkcjonariusze ustalili, że na prostym odcinku drogi kierowca samochodu marki Nissan nie zachował bezpiecznej odległości i uderzył w bok samochodu marki Seat, który wykonywał manewr skrętu w lewo. Sprawcą zdarzenia był 42-letni mieszkaniec powiatu olsztyńskiego. Natomiast samochodem marki Seat podróżował 25-letni mieszkaniec powiatu giżyckiego oraz dwóch pasażerów. Kierowca oraz jeden z pasażerów zostali przewiezieni do szpitala w związku z odniesionymi obrażeniami. Po przeprowadzeniu badań okazało się, że nie zagrażały one ich życiu. Kierowcy zostali zbadani alkomatem, który wykazał, że oboje byli trzeźwi. Szczycieńscy policjanci prowadzą czynności w związku z zaistniałym zdarzeniem.

Po godzinie 21:00 w Szczytnie przy ulicy Bohaterów Września policjanci ze szczycieńskiej patrolówki zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Volkswagen, którym kierował 35-letni mieszkaniec województwa łódzkiego. Po sprawdzeniu danych osobowych mężczyzny w policyjnych systemach teleinformatycznych okazało się, że nie powinien on kierować samochodem, gdyż nie posiada do tego uprawnień. Funkcjonariusze sporządzili dokumentację do Sądu Rejonowego w Szczytnie w związku z popełnionym wykroczeniem przez mężczyznę. 35-latkowi grozi kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny wynoszącej co najmniej 1500 złotych.

Do kolejnego zdarzenia z udziałem dzikiego zwierzęcia doszło po godzinie 4:00 w niedzielę (12.05.2024 r.) na drodze krajowej numer 57 pomiędzy miejscowościami Szymanki i Wielbark. Kierujący samochodem marki Volkswagen obywatel Niemiec pomimo hamowania uderzył w dzikie zwierzę, które wybiegło na jezdnię wprost przed jadący samochód. Mężczyzna nie odniósł obrażeń w wyniku zdarzenia.

Nawet w niedzielny poranek wielu kierowców spieszy się i przekracza dozwoloną prędkość. Tak było właśnie w tym przypadku. Policjanci podczas kontroli prędkości przejeżdżających samochodów na terenie miejscowości Wesołowo, zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Honda, którym kierował 29-letni mieszkaniec gminy Świętajno. Mężczyzna „pędził” z prędkością 105 km/h w obszarze zabudowanym, dlatego mundurowi zatrzymali jego prawo jazdy na okres 3 miesięcy i ukarali mandatem karnym oraz punktami karnymi.

Do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło na drodze krajowej numer 57 w pobliżu miejscowości Piwnice Wielkie w niedzielny poranek. Policjanci w toku przeprowadzonych czynności ustalili, że motocyklista rozpoczął manewr wyprzedzania kolumny pojazdów i chcąc uniknąć zderzenia z wyprzedzanym pojazdem, który również rozpoczął manewr wyprzedzania, zjechał z jezdni do przydrożnego rowu. W wyniku zdarzenia 41-letni mieszkaniec powiatu olsztyńskiego odniósł obrażenia, w związku z czym został przetransportowany śmigłowcem LPR do szpitala. Motocyklista został zbadany alkomatem na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, który wykazał, że był trzeźwy. Funkcjonariusze ze szczycieńskiej jednostki prowadzą czynności w tej sprawie.

Po godzinie 14:00 na terenie miejscowości Świętajno policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem marki Hyundai, który popełnił wykroczenie. 36-latek przekroczył dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym o 27 km/h. Mieszkaniec województwa mazowieckiego został ukarany mandatem karnym oraz punktami karnymi. Po sprawdzeniu danych mężczyzny w policyjnych systemach teleinformatycznych okazało się, że to nie jedyne przewinienie 36-latka. Mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami, w związku z czym mundurowi sporządzili dokumentację, która zostanie przekazana do sądu.

Niedziela nie była spokojnym dniem, biorąc pod uwagę liczbę zdarzeń drogowych. Po godzinie 19:00 na drodze krajowej numer 57 w miejscowości Szymanki doszło do kolejnego zdarzenia drogowego. Tym razem kierujący samochodem marki Toyota 19-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego nie upewnił się co do możliwości wykonania manewru wyprzedzania, czym zmusił kierującego samochodem marki Audi do zjazdu na pobocze drogi. 22-letni mieszkaniec Szczytna nie odniósł żadnych obrażeń w wyniku zdarzenia. Kierowcy byli trzeźwi, natomiast sprawca zdarzenia został ukarany mandatem karnym oraz punktami karnymi.

Na drodze krajowej numer 57 pomiędzy miejscowościami Szczytno i Nowiny po godzinie 20:00 funkcjonariusze pracowali na miejscu zdarzenia drogowego z udziałem zwierzęcia leśnego. 47-letni mieszkaniec gminy Szczytno podróżował samochodem marki Opel. Przed jadący samochód wybiegła sarna, w którą uderzył. Na szczęście kierowca nie odniósł obrażeń.

Późnym wieczorem przed godziną 23:00 w miejscowości Siódmak kierujący samochodem marki Mercedes podczas wykonywania manewru wyprzedzania nie zauważył idącego poboczem pieszego i uderzył go lusterkiem samochodu. 48-letni mieszkaniec Szczytna został przewieziony do szpitala, gdzie po badaniach okazało się, że odniesione obrażenia nie zagrażają jego życiu. 28-letni mieszkaniec powiatu olsztyńskiego został ukarany przez policjantów mandatem karnym oraz punktami karnymi za popełnione wykroczenie.
(ep)

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5