Uciekał przed policjantami skradzionym samochodem. Po wyjściu z policyjnego aresztu ukradł inny samochód i kierował nim w stanie nietrzeźwości

2024-04-30 10:30:00(ost. akt: 2024-04-29 22:24:37)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

Policjanci ze szczycieńskiej drogówki zatrzymali mężczyznę, który uciekał przed nimi samochodem. Jak się okazało, samochód był kradziony. Po wyjściu z policyjnego aresztu sprawca ukradł inny samochód i kierował nim znajdując się w stanie nietrzeźwości.
Policjanci ze szczycieńskiej drogówki patrolując rejon w środę (24.04.2024 r.) po godzinie 10:00 prowadzili pościg za kierującym samochodem marki Daewoo. Mężczyzna nie zatrzymywał się do kontroli drogowej pomimo wydawanych sygnałów świetlnych i dźwiękowych i kontynuował ucieczkę. W miejscowości Szymanki kierujący doprowadził do zdarzenia drogowego poprzez najechanie na samochód marki Skoda, którym kierował 37-letni mieszkaniec gminy Szczytno, po czym został zatrzymany.

Sprawcą zdarzenia okazał się być 45-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego. Po sprawdzeniu danych mężczyzny oraz samochodu w policyjnych systemach teleinformatycznych policjanci ustalili, że mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami, a samochód którym kierował, został skradziony na terenie województwa mazowieckiego.

45-latek został przewieziony do szczycieńskiej jednostki, gdzie usłyszał zarzuty popełnienia przestępstwa niezatrzymania się do kontroli drogowej. Sprawę kradzieży samochodu prowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku.

Jednak po opuszczeniu policyjnego aresztu mężczyzna dopuścił się kolejnych przestępstw. W piątek (26.04.2024 r.) po godzinie 4:00 policjanci ze szczycieńskiej patrolówki zatrzymali do kontroli drogowej przy ulicy Sobieszczańskiego w Szczytnie kierującego samochodem marki Volkswagen. Samochód zwrócił uwagę mundurowych, gdyż nie posiadał tablic rejestracyjnych. Za kierownicą siedział 45-latek, który dokonał kradzieży samochodu.

Funkcjonariusze w trakcie przeprowadzania kontroli drogowej wyczuli od mężczyzny zapach alkoholu. Po zbadaniu alkomatem na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu okazało się, że sprawca dopuścił się kolejnego przestępstwa, gdyż kierował samochodem w stanie nietrzeźwości. Mieszkaniec województwa mazowieckiego „wydmuchał” ponad 1,5 promila alkoholu. Sprawcy zdarzenia przedstawiono kolejne zarzuty popełnienia przestępstw kradzieży oraz prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Decyzją Prokuratury Rejonowej w Szczytnie wobec mężczyzny nie zastosowano środków zapobiegawczych. Niebawem 45-latek stanie przed sądem, aby ponieść konsekwencje swoich czynów.

Sprawca przestępstwa kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości podlega karze do 3 lat pozbawienia wolności, natomiast czyn kradzieży zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Niezatrzymanie pojazdu do kontroli i kontynuowanie jazdy również skutkuje karą w wymiarze do 5 lat pozbawienia wolności.
(ep)

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5