Policjanci wspólnie ze Strażnikami Miejskimi czuwają nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w „Dzień Wagarowicza”

2024-03-21 12:56:49(ost. akt: 2024-03-21 13:00:40)

Autor zdjęcia: KPP w Szczytnie

21 marca to kalendarzowy pierwszy dzień wiosny, który jest znany każdemu uczniowi również jako „Dzień Wagarowicza”. Policjanci w ramach zaplanowanych działań nawiązali współpracę z funkcjonariuszami Straży Miejskiej, z którymi wspólnie prowadzą obserwację i kontrolę miejsc sprzedaży wyrobów tytoniowych oraz alkoholu. Zwłaszcza w pobliżu miejsc, które zlokalizowane są blisko szkół, dworców czy parków. Mundurowi będą czuwać nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży, ale także reagować będą na wszelkie ewentualne ich niewłaściwe zachowania.
W końcu doczekaliśmy się pierwszego dnia kalendarzowej wiosny. Zgodnie z tradycją dla uczniów jest to „Dzień Wagarowicza”. Z doświadczenia wiemy, że pomimo wielu alternatywnych przedsięwzięć organizowanych przez szkoły, pojawi się młodzież i dzieci, którzy samowolnie opuszczą teren placówek. Szczycieńscy policjanci mając na uwadze dobro i bezpieczeństwo młodzieży nawiązali współprace z funkcjonariuszami Straży Miejskiej.
Obrazek w tresci

Funkcjonariusze będą kontrolować tereny zlokalizowane blisko szkół, dworce oraz parki, czyli miejsca, w których młodzież lubi się spotykać. Będą ujawniać tzw. wagarowiczów, czyli tych uczniów, którzy przebywają poza szkołą w czasie trwania lekcji bez uzasadnionego powodu oraz sprawdzać stan trzeźwości legitymowanych osób. Warto przypomnieć, że zgodnie z ustawą o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, wagary, spożywanie alkoholu czy używanie środków odurzających, są przejawami demoralizacji i podlegają rozpatrzeniu przez sąd rodzinny i nieletnich. Na pobłażliwość policjantów nie mogą liczyć osoby szczególnie zakłócające ład i porządek oraz dopuszczające się wybryków chuligańskich.
Obrazek w tresci

Szczególnemu nadzorowi będą również podlegać placówki handlowe sprzedające alkohol i wyroby tytoniowe. Policjanci będą ostrzegać sprzedawców i właścicieli punktów sprzedaży przed konsekwencjami naruszenia przepisów obowiązującego prawa, a tym samym ujawniać nieuczciwych sprzedawców udostępniających alkohol i wyroby tytoniowe osobom małoletnim wbrew zakazowi. Należy pamiętać, że używki są przyczynami poważnych problemów u młodych osób.

Apelujemy do dzieci, młodzieży jak i do rodziców o rozwagę i odpowiedzialność. Niech ten pierwszy wiosenny dzień upłynie wszystkim w przyjaznej atmosferze.
(ep)

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5