Samorządy stawiają na media społecznościowe. Strona powiatu szczycieńskiego w czołówce

2024-02-01 14:43:11(ost. akt: 2024-02-01 22:52:07)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Dziś nie sposób sobie wyobrazić życia bez mediów społecznościowych. Chętnie z nich korzystają również samorządy. Jak się okazuje, jednym z najlepiej prowadzonych profilów na Facebooku jest strona powiatu olsztyńskiego. W czołówce znajduje się również strona powiatu szczycieńskiego.
W dzisiejszych czasach media społecznościowe odgrywają kluczową rolę w komunikacji i informowaniu społeczności lokalnych. Coraz więcej samorządów i instytucji publicznych zdaje sobie sprawę z potencjału, jaki niesie ze sobą obecność na platformach takich jak Facebook.
W ciągu ostatnich kilku lat samorządy zaczęły dostrzegać korzyści płynące z aktywnego udziału w mediach społecznościowych. Platformy mediów społecznościowych oferują możliwość komunikowania się z mieszkańcami, informowania o ważnych wydarzeniach, szerzenia wiedzy i działania w szybki, bezpośredni sposób.
Wiele starostw i władz lokalnych w Polsce zaangażowało się w tworzenie swoich stron m.in. na Facebooku, jednak tylko nieliczne z nich zdołały osiągnąć taki sukces jak starostwo w Olsztynie. Wedle rankingu przygotowanego przez platformę badawczą Local-SoMe „Najbardziej angażujące we wrześniu 2023 w social media powiaty województwa warmińsko-mazurskiego” pierwsze miejsce zajęła strona facebookowa powiatu olsztyńskiego, druga była powiatu nidzickiego, a trzecia powiatu szczycieńskiego.
Strona facebookowa starostwa w Olsztynie wyróżnia się nie tylko ilością obserwujących, ale również jakością i rodzajem treści, które udostępnia. Opublikowane posty często dotyczą bieżących wydarzeń, inicjatyw społecznych, informacji dla mieszkańców czy promocji lokalnych atrakcji i instytucji. Starostwo w Olsztynie aktywnie reaguje na komentarze i pytania mieszkańców, co przyczynia się do zwiększenia zaangażowania społeczności lokalnej.
— Musimy docierać do mieszkańców, ponieważ chcemy pokazać, co robimy, zainteresować mieszkańców wydarzeniami, które są organizowane na terenie powiatu nie tylko przez pracowników starostwa, ale i przez moich kolegów samorządowców oraz m.in. ośrodki kultury. Chcemy pokazywać rzeczy, które zamierzamy dla mieszkańców robić, informować o zadaniach, które będziemy realizować w najbliższym czasie, o środkach, które pozyskaliśmy na te zadania — komentuje Andrzej Abako, starosta olsztyński.
Szef powiatu dodaje, że strona facebookowa jest taką formą komunikatora, dzięki której szybko można dotrzeć do mieszkańców.
— Dzisiaj każdy ma smartfona pod ręką i każdy może dotrzeć do naszej aplikacji praktycznie dwoma kliknięciami, w parę sekund. Chętnie zatem tą drogą pokazujemy nasze cele, które sobie obraliśmy, ale także osiągnięcia mieszkańców oraz różnego rodzaju stowarzyszeń, które działają na terenie powiatu olsztyńskiego. Ich działalność jest nam bardzo bliska i chcemy je po prostu promować również na naszej stronie w mediach społecznościowych. Można powiedzieć, że za pomocą mediów społecznościowych na żywo pokazujemy to, co się dzieje na terenie powiatu, życie naszej wspólnoty — opisuje starosta.
Andrzej Abako dodaje, że media społecznościowe to także możliwość komunikowania się mieszkańców z urzędnikami.
— Często zerkam na komentarze, czerpię z nich inspiracje do dalszych działań. Jest to forma komunikowania się mieszkańców z urzędem – wiadomo, że od razu nie dotrę do wszystkich mieszkańców. Jeżeli otrzymuję jakąś informację z komentarza, to staram się ją weryfikować, dowiedzieć się, co się dzieje i odpowiednio reagować — podkreśla szef powiatu.

RAZ

Ranking „Najbardziej angażujące we wrześniu 2023 w social media powiaty województwa warmińsko-mazurskiego” (powiat – liczba fanów; liczba interakcji):

Powiat olsztyński – 8601; 1942.
Powiat nidzicki – 3786; 1556.
Powiat szczycieński – 3375; 975.
Powiat gołdapski – 2389; 677.
Powiat kętrzyński – 5832; 587.
Powiat ostródzki – 4199; 578.
Powiat braniewski – 3132; 521.
Powiat bartoszycki – 2419; 419.
Powiat giżycki – 1306; 303.
Powiat dziadowski – 655; 259.
Powiat iławski – 994; 254.
Powiat olecki – 1080; 244.
Powiat mrągowski – 1609; 213.
Powiat lidzbarski – 1466; 202.
Powiat piski – 3046; 166.
Powiat ełcki – 1689; 37.
Powiat nowomiejski – 1190; 18.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5