Piękny bieg życia utkany jest tylko dzięki chwilom pełnym miłości...

2023-12-26 10:00:00(ost. akt: 2023-12-25 23:53:07)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Miłość to jedno, a wspólne życie przez ponad pół wieku to drugie. To właśnie od tych, którzy przeżyli ze sobą pół wieku możemy się uczyć zaufania, tolerancji i umiejętności wybaczania, a także bycia dobrym dla drugiego człowieka. Przykład życia tych par pozwala zburzyć wszystkie obawy. Są oni dowodem tego, że wbrew wszelkim przeciwnościom losu, przysięgi małżeńskiej można dochować, że idąc przez życie we dwoje, wiernie dzieli się każdy sukces i radości, ale też każdy smutek i niepowodzenie.
Słowa św. Jana Pawła II są doskonałą puentą tych wspólnie przeżytych lat Jubilatów: „Miłość nie oznacza emocjonalnego przemijania, czy chwilowego oczarowania, ale wyraża wolę i odpowiedzialną decyzję związania się całkowicie „na dobre i na złe”. Jest darem samego siebie drugiemu człowiekowi”. Zawarcie małżeństwa to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Złożona przysięga zobowiązuje do bycia ze sobą na dobre i złe, w zdrowiu i chorobie.
Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Od kilkudziesięciu lat są razem, tworzą szczęśliwe rodziny, która doczekały się nie tylko wspaniałych dzieci, ale i gromadki wnuków a nawet prawnuków. „Złote Gody” i "Diamentowe Gody" to niezwykłe wydarzenie nie tylko dla Jubilatów, ale również dla ich rodzin oraz przyjaciół. Stworzenie długotrwałego i szczęśliwego związku małżeńskiego nie jest łatwe. Słyszy to każda młoda para, która decyduje się na ślub. Jednak istnieje wiele związków, które pokazują, że można przeżyć ze sobą wiele lat i z każdym rokiem kochać się jeszcze bardziej. Właśnie takim przykładem udanych małżeństw jest 7 par świętujących Złote Gody, 4 pary obchodzące Szmaragdowe Gody oraz 4 pary (Diamentowe Gody), które są razem 60 lat.
Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Dostojni Jubilaci otrzymali uroczyste gratulacje od Alicji Kołakowskiej Wójt Gminy Świętajno, która w swoim wystąpieniu wyraziła im słowa uznania za godne i długie pożycie małżeńskie oraz podziękowała za piękny przykład dla młodego pokolenia.
Jubilaci otrzymali medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, które w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczyła Wójt Alicja Kołakowska oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Świętajnie Liliana Napiórkowska.
Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Minęło ponad 50 lat, kiedy połączył ich los, kiedy z miłością i nadzieją powiedzieli sobie sakramentalne TAK. Przyrzeczenie to składali z ufnością, że będą dzielić dobre i złe chwile, wspomagać się wzajemnie i cieszyć się wspólną radością. Mimo różnych przeciwności losu przyrzeczenie to dotrzymali. Dali z siebie tak wiele rodzinie i społeczeństwu, zarówno wychowując swoje dzieci na dobrych obywateli, jak i pracując na rzecz całej społeczności. Trwanie w małżeństwie przez tak długi okres jest przykładem dla dzieci i wnuków oraz wszystkich młodych małżeństw.
Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Wzruszeni małżonkowie chętnie dzielą się swoimi wspomnieniami i własną receptą na „dobre małżeństwo”.
— W rodzinie musi być cierpliwość, tolerancja, zrozumienie, umiejętność wybaczania oraz to, żeby zawsze być dla siebie oparciem i czuć się odpowiedzialnym za siebie nawzajem — wyliczają. — Nie można za wszelką cenę stawiać na swoim. Trzeba wybierać to pośrodku. I zawsze musi być miłość, bez niej żadne małżeństwo nie jest w stanie dobrze funkcjonować.
Panie ze wzruszeniem mówią o swoich małżonkach jako o swoich największych przyjacielach, o tym jak troszczą się o siebie i martwią co będzie jeśli jednego z nich zabraknie. Natomiast Panowie opowiadają o swoich żonach, jako o dobrych gospodyniach, wspaniałych matkach i babciach oraz ciepłych kobietach.
I jak pisał K.I. Gałczyński "Nie wystarczy pokochać… Trzeba jeszcze umieć wziąć tę miłość w ręce i przenieść ją przez życie”.
Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Każda miłość jest podróżą w głąb siebie, każde małżeństwo jest odwagą wspólnego kroczenia przez wyboje i zakręty, każde spotkanie jest odpowiedzialnością, a każda decyzja ma konsekwencje. A jak stworzyć dobrą rodzinę? Dostojni Jubilaci zgodnie przyznają, że zawsze byli i są dla siebie partnerami. Nie można długo gniewać się na siebie i uciekać od rozmowy.
Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Złote gody to niezwykłe święto, obchodzone w naszej polskiej tradycji szczególnie uroczyście. Aby na nie zasłużyć, trzeba wytrwać w jednym związku, w małżeństwie 50 lat, a więc przeszło 18 tysięcy nocy i dni. Wspólne pół wieku to wspaniały wzór mądrego życia i przykład dla młodych ludzi, którzy instytucję małżeństwa postrzegają dziś inaczej. Teraz wielu boi się odpowiedzialności za drugiego człowieka. Młodzi niechętnie zawierają związki małżeńskie i zakładają rodziny. Przykład życia tych par pozwala zburzyć wszystkie obawy. Są oni dowodem tego, że wbrew wszelkim przeciwnościom losu, przysięgi małżeńskiej można dochować, że idąc przez życie we dwoje, wiernie dzieli się każdy sukces i radości, ale też każdy smutek i niepowodzenie.

Złote Gody świętowali:
Marianna i Stanisław Archaccy
Jadwiga i Andrzej Bełcikowscy
Krystyna i Roman Guziak
Józefa i Roman Nawroccy
Barbara i Czesław Owsiani
Urszula i Ryszard Sadowscy
Elżbieta i Kazimierz Sochaczewscy

Szmaragdowe Gody obchodzili:
Marianna i Stanisław Grzegorczyk
Jadwiga i Władysław Jabłonowscy
Janina i Jan Owsiani
Janina i Jan Wilmowicz

Diamentowe Gody świętowali:
Jadwiga i Jan Borzymowscy
Marianna i Henryk Kowalczyk
Danuta i Władysław Raciborscy
Agnieszka i Seweryn Sulisz

Z okazji tak pięknego Jubileuszu Redakcja Naszego Mazura pragnie złożyć Państwu najserdeczniejsze gratulacje oraz życzenia zdrowia, spokoju, rodzinnego ciepła, miłości bliskich oraz wszelkiej pomyślności na dalsze lata wspólnego życia!


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5