Pierwsze takie warsztaty w Polsce

2020-10-01 08:09:08(ost. akt: 2020-10-01 00:14:12)

Autor zdjęcia: Piotr Pawlik

W Nadleśnictwie Spychowo zorganizowano „Warsztaty Rwanego Drewna” aby przybliżyć społeczeństwu technikę rozłupywania pni drzew drewnianymi klinami w celu uzyskania deski do produkcji przedmiotów codziennego użytku. .
Pomysł narodził się podczas innego wyjątkowego wydarzenia organizowanego przez spychowskich leśników- Święta Mazurskiej Dłubanki, kiedy to rozmawiając z pasjonatami historii okazało się, że w świecie rekonstrukcji historycznej, umiejętność wytworzenia desek metodą darcia jest już praktycznie zapomniana. Nawet w Europie jest niewiele przykładów indywidualnych zmagań w celu wytworzenia deski bez użycia pił i współczesnych maszyn. A przecież od setek lat, kiedy nie było tartaków i pił mechanicznych, nasi przodkowie produkowali deski metodą rozrywania pnia drzewa i byłoby szkoda, aby ta umiejętność całkowicie przeszła do historii.

Obrazek w tresci

Obecnie, wykonanie pojedynczej deski w tartaku zajmuje dosłownie kilka minut, a w dawnych czasach kosztowało to wiele godzin pracy i wysiłku. Ale za to darta deska posiada o wiele lepszą wytrzymałość i elastyczność, ponieważ słoje drewna na przekroju stycznym nie są rozrywane przez ostrza piły.
Dlatego Nadleśnictwo Spychowo wraz z grupą rekonstrukcji historycznej „Pancerna X- drużyna konna” postanowiło zorganizować w dniach 25-27 września br. pierwsze w Polsce tego typu „Warsztaty Rwanego Drewna”, aby przybliżyć społeczeństwu technikę rozłupywania pni drzew drewnianymi klinami, aby uzyskać deski do produkcji przedmiotów codziennego użytku takich jak np. stoły, siedziska, skrzynie.

Obrazek w tresci

Jak się okazało, nie jest to wcale prosta sprawa, jak przy rąbaniu siekierą krótkiego wałka do pieca. Mogli się o tym przekonać uczestnicy warsztatów i wszyscy odwiedzający, którzy spróbowali swoich sił z dębowymi młotami w rękach. Trzeba było umiejętnie dobierać kliny i pobijać je w odpowiednich miejscach i kolejności, aby drewno rwało się w pożądanym kierunku. Do dyspozycji uczestników były kłody różnych gatunków drzew, takich jak olsza, sosna, topola i buk, aby sprawdzić, jakie drewno jest do tego celu najlepsze.

Obrazek w tresci

Warsztaty te pokazały również, jakim niezastąpionym i uniwersalnym surowcem o niezwykłych właściwościach mechanicznych jest drewno, od którego od zawsze zależało życie i rozwój człowieka. Mamy nadzieję, że „Warsztaty Rwanego Drewna” na stałe wpiszą się w kalendarz wydarzeń Nadleśnictwa Spychowo i uda się kultywować dawne rzemiosła związane z wykorzystaniem drewna w życiu człowieka.

Adam Gełdon, Nadleśnictwo Spychowo


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5