Zbeszcześcili pamięć zmarłych

2020-02-13 11:44:21(ost. akt: 2020-02-13 12:26:07)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Części nagrobków, krzyże, tablice z danymi zmarłych oraz elementy nagrobnej galanterii znaleziono nieopodal cmentarza w Świętajnie. — Najbardziej zbulwersowało mnie to, że znajdują się tam krzyże i tablice z nazwiskami zmarłych — mówi mężczyzna.
Tablice z nazwiskami zmarłych, zniszczone krzyże nagrobne i potłuczone wazony na kwiaty. Pozostałości po kilkunastu nagrobkach odkrył przypadkowy spacerowicz w lesie tuż przy cmentarzu w Świętajnie.

— Spacerowałem z psem i natrafiłem na te porzucone nagrobki — opowiada mieszkaniec Świętajna, który poinformował nas o tym znalezisku. — Byłem bardzo zdziwiony, że kilka metrów za ogrodzeniem cmentarza, tuż przy lesie, ktoś składuje stare nagrobki. Najbardziej zbulwersowało mnie to, że wśród tego wszystkiego walają się krzyże i tablice z nazwiskami zmarłych. Uważam, że tak być nie powinno. Sam zmieniałem niedawno pomnik u rodziców i stary nagrobek zabrał zakład kamieniarski. Dlatego byłem zszokowany tym znaleziskiem. Jak tak można?

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Mężczyzna uważa, że to bezczeszczenie pamięci zmarłych i obraza uczuć religijnych. Jako osoba wierząca jest oburzony takim postępowaniem kamieniarzy, którzy zajmują się produkcją nagrobków. — Jak można wizerunek Jezusa tak po prostu wyrzucić, by walał się na tym gruzowisku? — dziwi się. — Groby są przecież poświęcone. Powinny być zniszczone, a pasyjki zdjęte. Wystarczy przecież kilka razy uderzyć młotem i po sprawie. Nie rozumiem dlaczego kamieniarz nie zabrał tych nagrobków, tylko wyrzucił je. Fakt, że jak wiosną i latem są liście na drzewach to tego nie widać. Ale te nagrobki muszą być tu wyrzucane od dłuższego czasu, podejrzewam że od ponad roku, a może i dwóch. Niektóre powrastały już w ziemię. Widać też, że co jakiś czas przybywa gruzu i nagrobków — dodaje.

Obrazek w tresci

Proboszcz z parafii św. Andrzeja Boboli w Świętajnie był zszokowany informacjami, które mu przekazaliśmy. — Tak nie można! Gdzie jest szacunek dla zmarłych? — pyta ks. proboszcz Jerzy Malewicki. — To niedopuszczalne. Można wyrzucać stare nagrobki, ale po zniszczeniu. Obowiązkiem rodziny, która zmienia nagrobek, jest załatwienie sprawy z firmą kamieniarską, by ta zabrała stary. Pierwszy raz spotykam się z taką sytuacją — mówi.

Obrazek w tresci

Mieszkańcy Świętajna podejrzewają, że ten sposób na pozbycie się starych nagrobków wykorzystała któraś z firm kamieniarskich.
— Jestem w szoku. Nie spodziewałam się, że nagrobek człowieka można potraktować w ten sposób - mówi jedna z mieszkanek Świętajna. — Przecież tak się nie godzi. Takie potraktowanie czyjegoś nagrobka to jak urażenie naszych uczuć religijnych. Podczas zmiany nagrobka, stary firma kamieniarska powinna wywieźć z cmentarza i zutylizować. Za to przecież biorą pieniądze...


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tannan #2882356 | 145.237.*.* 9 mar 2020 08:38

  tu są 2 sprawy: 1 przecież to tylko obrobiony kamień , zwłoki zostały w grobie to w czym problem? a 2. chyba jednak dane osobowe z tablicy to już nie bardzo chociaż zmarli nie podlegają rodo....

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Tak sądzę #2875460 | 37.8.*.* 25 lut 2020 12:01

  Zapewne to cmentarz parafialny i proboszcz przygotowywał miejsca na nowe pochówki a stare nagrobki - może i szczątki poprzednich zmarłych - do lasu wywalić kazał

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Skład po wymianie pomnika #2869394 | 94.254.*.* 16 lut 2020 08:45

  Wielkie mi halo,a jak budynki stawiają tam gdzie był cmentarz.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Nick #2868321 | 37.201.*.* 14 lut 2020 11:27

   Jednak skomentuje. A nie sa to przypadkiem resztki po zlikwidowanych nagrobkach lub starych ktore po prostu zostaly tam wyrzucone przez firmy kamieniarskie wykonujace nagrobki. ?

   odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Jacek #2867950 | 89.228.*.* 13 lut 2020 17:22

    Ostatnio zmienialiśmy pomnik naszych dziadków na Białorusi. Jakie było nasze zdziwienie,kiedy kamieniarz sam oświadczył, że stary,zniszczony pomnik musi na tym miejscu najpierw zakopać, bo przecież jest poświęcony, a dopiero na nim postawić nowy pomnik.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (6)
   2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5