Ferie zimowe w Nadleśnictwie Spychowo

2019-02-06 17:34:24(ost. akt: 2019-02-06 17:35:56)

Autor zdjęcia: Urszula Dyl-Nadolna

Chodzili nocą po bunkrach, pływali kajakami, tropili wilki, rzeźbili w lodzie i nocowali w stodole…Tak dzieci spędzały ferie w Nadleśnictwie Spychowo. „Zimowe Warsztaty Ekologiczne” odbywają się w Spychowie corocznie.
- Chcemy, żeby ta miejscowość miała jakąś korzyść z tego, że mieści się tutaj siedziba Nadleśnictwa, Muzeum Leśne, Ośrodek Edukacji. W sezonie wiosenno-letnim odwiedza nas mnóstwo grup przyjezdnych. Zimą ten ruch zamiera i dlatego właśnie teraz możemy zrobić coś specjalnie dla miejscowych dzieciaków – mówi Maciek Ligocki Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Spychowo.
Po zainicjowaniu tych działań z ochotą i aktywnie włączyło się w organizację miejscowe środowisko : OSP Spychowo, Biblioteka i Stowarzyszenie Przyjazne Spychowo.
Każdy dzień był pełen wrażeń. Podczas gdy jedna grupa uczestniczyła w warsztatach plastycznych w ośrodku, inna gotowała kociołek nad ogniskiem, a jeszcze inna tropiła wilki podczas 12-kilometrowego marszu, podczas którego dzieci pierwszy raz w życiu zobaczyły świeże tropy watahy wilków. Czasami ciężko było się zdecydować, co wybrać. W atrakcjach wzięło udział ponad 150 osób.
Najwięcej emocji wywołał Zimowy Spływ Kajakowy. Robiliśmy to pierwszy raz, już w czasie spływu okazało się, że dla wielu była to pierwsza kajakowa wyprawa w życiu. Wszyscy ukończyli spływ bez kąpieli, zadowoleni i nawet nie bardzo zmarznięci. W połowie trasy trzeba było przenosić kajaki, bo jezioro zamarzło. Dopiero po spływie każdy mógł spróbować morsowania i kąpieli w gorącej wannie nad ogniskiem.
Strefa twardziela to wspomniany wcześniej spływ kajakowy czy nocny rajd: 9 km nocą z pochodniami trasą spychowskich bunkrów. Najtwardsi po siedmiokilometrowym marszu przenocowali w stodole i rano pokonali podobną drogę powrotną. Po tych próbach widać, że drzemie w dzieciakach ogromna siła i wcale nie wolą spędzać czasu przed laptopem.
Wielkie Świętowanie to niedzielny Piknik Lodowy, głównie z udziałem strażaków z OSP Spychowo: karuzele lodowe, pokazy ratownictwa, kociołki nad ogniskiem i wielkie gotowanie w terenie. Na to Święto Zimy ściągają mieszkańcy z całego Spychowo.
Plastycznie i artystycznie. Jeśli ktoś nie miał ochoty na terenowe wyzwania, realizował swoje pomysły podczas zajęć kulinarnych, plastycznych i teatralnych prowadzonych równolegle w Ośrodku Edukacji Leśnej. Pomyśleliśmy nawet o seniorach i na zakończenie Lodowego Pikniku, babcie i dziadkowie zaproszeni zostali na spektakl teatralny w wykonaniu grupy Trema oraz słodki poczęstunek przygotowany przez ich wnuczęta.
Oprócz atrakcji na miejscu w programie znalazły się wycieczki: dogtrekking- wielokilometrowy spacer z psami połączony z wizytą w Ośrodku Szkolenia Psów Aron w Kolonii; koński kulig w Stadninie Koników Polskich Majdan i poszukiwanie skarbów w Bartbo pod Olsztynem – wszystko obowiązkowo na świeżym powietrzu.
Dzieci były ogromnie zadowolone i dumne ze swoich wyczynów. Nas organizatorów, na widok dziecięcej radości wypełnia poczucie spełnienia i satysfakcji….inaczej byśmy przecież tego nie robili.

Urszula Dyl-Nadolna, Nadleśnictwo Spychowo

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5