Świątki mają nową bibliotekę

2019-01-31 12:00:00(ost. akt: 2019-01-31 21:55:25)
Biblioteka w Świątkach

Biblioteka w Świątkach

Autor zdjęcia: arch. biblioteki w Świątkach

Ponad 660 metrów kwadratowych, dwa piętra i mnóstwo nowości. Kiedy w wielu miejscach z czytelnictwem są problemy, nie mają ich Świątki. W poniedziałek 4 lutego o godz. 11 zaplanowano otwarcie nowo wybudowanej siedziby biblioteki.
Jeszcze nie możemy odetchnąć z ulgą — przyznaje Halina Kirjew, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Świątkach. — Uroczyste otwarcie w poniedziałek, więc przed nami jeszcze wiele pracowitych godzin. Na szczęście w pomoc zaangażowało się wiele osób, w tym wolontariusze.


W Świątkach powstała biblioteka na miarę XXI wieku. Budowa trwała 1,5 roku.
— Koszt budowy nowej siedziby zamknął się w kwocie trzech milionów złotych — dodaje kierownik biblioteki. — Na budowę nowej siedziby biblioteka pozyskała 2 mln zł dofinansowania z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa — Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2016-2020” ze środków finansowych ministra kultury i dziedzictwa narodowego, pochodzących z budżetu państwa. Pozostałe środki to wkład finansowy gminy Świątki. Myślę, że nowa siedziba będzie robiła wrażenie.

Z pewnością takiej siedziby biblioteki mogą pozazdrościć mieszkańcy innych miejscowości. W Świątkach powstał dwukondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej 662,92 mkw., przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Na parterze znalazła się część biblioteczna z wydzielonymi strefami, sala widowiskowo-konferencyjna, która będzie pełnić również funkcję pracowni muzycznej z zapleczem cateringowym oraz pomieszczenia socjalne, magazynowe i techniczne. Na piętrze będą to pracownie: ceramiki, rzeźby, tradycji i rękodzieła artystycznego oraz pomieszczenia socjalne, magazynowe i techniczne.

— Biblioteka jest jedyną instytucją kultury w gminie Świątki i będzie nowoczesnym centrum dostępu do wiedzy, kultury, tradycji oraz ośrodkiem życia społecznego. Powstanie spójna oferta, zdecydowanie wykraczająca poza tradycyjne funkcje biblioteki, skierowana do wszystkich mieszkańców: dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów — zaznacza Halina Kirjew. — Zaplanowaliśmy też multimedialną część, adresowaną do dzieci i młodzieży.
Świątki na polskiej mapie czytelnictwa są ewenementem, bo tutaj na brak czytelników się nie narzeka.

— Co roku kupujemy dużo nowości — przyznaje kierownik biblioteki w Świątkach. — To ponad tysiąc pozycji, na które przeznaczamy około 20 tysięcy złotych. Jak na tak małą gminę to naprawdę fenomen. Muszę też powiedzieć, że nie narzekamy na poziom czytelnictwa. Myślę, że w nowej siedzibie każdy znajdzie przestrzeń dla siebie.
I dodaje:
— Hasło przewodnie nowej biblioteki będzie brzmi: „Biblioteka na rozdrożu kultur, tradycji i nowoczesności” — tłumaczy Halina Kirjew. — Kultywujemy tradycję, ale stawiamy na nowoczesne technologie, które z kolei przyciągają młodzież.
W nowej siedzibie wykorzystano inspiracje placówkami z całego kraju.
— Dzięki Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie wzięliśmy udział w wyjazdach studyjnych w całej Polsce — wspomina Halina Kirjew. — Mogliśmy zobaczyć różne biblioteki, rozwiązania i zobaczyć, które można wykorzystać u nas, na miejscu. To było cenne doświadczenie.

Trzeba też dodać, że Gminna Biblioteka Publiczna w Światkach w 2018 roku po raz kolejny zajęła czołowe miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Bibliotek, ogłoszonym przez Instytut Książki oraz dziennik „Rzeczpospolita”. W VIII edycji Rankingu zajęła V miejsce w kraju oraz zdobyła tytuł najlepszej biblioteki w województwie warmińsko-mazurskim. W rankingu wzięło udział blisko 750 bibliotek ze wszystkich gmin wiejskich, miejsko-wiejskich oraz miast (z wyłączeniem miast na prawach powiatu). Od wielu lat działania placówki wykraczają zdecydowanie poza tradycyjne pojmowane funkcje biblioteki. W bibliotece odbywają się zajęcia i warsztaty artystyczne oraz spotkania „Klubu Kreatywnych Babeczek”, dziecięcego klubu czytelniczego „Mola Książkowego”, klubu czytelniczego dla dorosłych „Między Wierszami”, koła historycznego — pasjonatów historii i epoki napoleońskiej. Pracownicy biblioteki organizują imprezy plenerowe łączące w sobie elementy kultury, tradycji, historii, sportu i rekreacji.2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5