Strażacy z Bartąga uczą, jak pomagać potrzebującym

2019-05-27 12:53:29 (ost. akt: 2019-05-28 08:17:03)

Autor zdjęcia: www.facebook.com/ospbartag

Stawiguda\\\ Dzięki strażakom ochotnikom z Bartąga 3414 dzieci z gm. Stawiguda wie, co zrobić, gdy ktoś potrzebuje pierwszej pomocy. A to duża inwestycja w przyszłość.
Poważna i znacząca praca strażaków z Bartąga włożona w edukację najmłodszych mieszkańców gminy przez najbliższe lata będzie przynosiła efekty. I to był cel nadrzędny tych działań. Inicjatywa ochotników z gminy Stawiguda została doceniona podczas gali Floriany, która jest najważniejszym wydarzeniem dla druhów i druhen w całej Polsce. Doceniono ją w dwunastej specjalnej kategorii — „Ratujemy i uczymy ratować”.

— W ubiegłym roku w naszej jednostce pojawił się pomysł, żeby zrobić coś więcej, niż musimy. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że fajnie byłoby pouczyć dzieciaki pierwszej pomocy. Na początku wspólnie postanowiliśmy, że przede wszystkim pójdziemy do szkoły i pokażemy się dzieciakom. Okazało się, że temat zaskoczył i zaczęliśmy rozbudowywać ten projekt — opowiada Sławomir Zomrowski z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bartągu, który odpowiadał za projekt realizowany przez miejscową OSP.

I dodaje: — Stworzyliśmy pięć modułów, pokazując poszczególne szczeble. Zaczynamy od rzeczy bardzo podstawowych, czyli numerów alarmowych czy wyrobienia w sobie odruchu reagowania na różne sytuacje, kończąc na resuscytacji. W dzieciach jest naprawdę ogromna chęć niesienia pomocy i uczenia się, a to właśnie chcieliśmy wykorzystać przy naszym projekcie. Z tego, co widzę jest to inwestycja w przyszłość — podkreśla.
Jak mówi, projekt przerósł najśmielsze oczekiwania strażaków ochotników.
— W szkoleniach i na spotkaniach z nami w ciągu roku brało udział 3414 dzieci i ponad 50 dorosłych. Na ten moment przeprowadziliśmy aż 164 godzin lekcyjnych. Cieszymy się, że zostaliśmy uhonorowani prestiżowym wyróżnieniem — Florianem, czyli strażackim Oskarem w kategorii specjalnej wspieranej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i Jurka Owsiaka — „Ratujmy i uczmy ratować” — nie kryje zadowolenia Sławomir Zomrowski.

I zaznacza: — Jednak nie robiliśmy tego dla wyróżnienia. Robiliśmy to z potrzeby i widzimy w dzieciach chęci oraz potencjał. W pewnym momencie szkoły i przedszkola same się do nas zaczęły zgłaszać. Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierają i w nas wierzyli i wierzą. Dziękujemy i obiecujemy nie spocząć na laurach — zapewnia Sławomir Zomrowski z OSP w Bartągu.
Na to, że strażacy dotrzymają słowa, liczą kolejne dzieci i kolejni dorośli w gminie Stawiguda. Co ważne, im więcej osób będzie znało zasady udzielania pierwszej pomocy, tym większe będzie bezpieczeństwo wszystkich. W tym roku w programie „Ratujemy i uczymy ratować” wzięły udział 64 jednostki OSP z całej Polski. Od 16 kwietnia 2018 r. do 15 kwietnia tego roku strażacy ochotnicy przeszkolili z zasad udzielania pierwszej pomocy aż 26 881 dzieci w całym kraju, a dokonali tego podczas ponad 1700 godzin lekcyjnych zajęć.

— To wielka duma mieć taką OSP — podkreśla Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda. — Strażacy są zawsze tam, gdzie tylko jest ktoś potrzebujący pomocy. Mam nadzieję, że wiedza i doświadczenie, którymi podzielili się druhowie, zostanie w głowach, że nasi najmłodsi mieszkańcy nie tylko będą wiedzieli, co należy zrobić, ale też będą mieli odwagę tę wiedzę wykorzystać.

AC2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5