„Kurlantka” w Stawigudzie po raz 17

2019-05-10 07:53:15(ost. akt: 2019-05-10 07:54:32)

Autor zdjęcia: arch. UG Stawiguda

To będą dwa dni z muzyką i folklorem. Przed nami XVII Warmiński Przegląd Chórów i Zespołów Śpiewaczych „Kurlantka”. Warto posłuchać pogodnych pieśni warmińskich i pokibicować wszystkim uczestnikom. A ci w tym roku otrzymają rzeźbę w kształcie skrzypiec.
- Nasza przygoda rozpoczęła się w roku 2003 i rozwija się wraz z halą sportową w Stawigudzie, gdyż ta została oddana pod koniec maja tego roku, a już po 3 tygodniach zorganizowaliśmy w niej pierwszy przegląd – inormuje Witold Lubowiecki, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie. - Rozpoczynaliśmy skromnie, gdyż udział w nim wzięło 8 zespołów. Z roku na rok ta liczba sukcesywnie zwiększała się i od 10 edycji byliśmy zmuszeni rozłożyć przesłuchania na dwa dni. Tak trwa do dzisiaj.

Nazwa „Kurlantka”, czyli pogodna pieśń warmińska, została wprowadzona od 6 edycji, podobnie jak inna charakterystyczna cecha tego przeglądu - rzeźby – statuetki z drewna autorstwa miejscowego rzeźbiarza Stanisława Śnieżki. Przez wiele lat były to postacie muzykantów, później Warmiak i Warmianka, obecnie są to instrumenty muzyczne.

- W tym roku wszyscy uczestnicy otrzymają rzeźbę w kształcie skrzypiec. Zasady regulaminowe dopuszczają do udziału zespoły śpiewacze, kapele ludowe, chóry wielogłosowe. Jest to jedyny w regionie tak różnorodny przegląd, dzięki czemu program jest urozmaicony. Każdy znajdzie coś, co go zainteresuje. Jedynym wymogiem regulaminowym jest wykonanie co najmniej jednej piosenki warmińskiej. Nieobowiązkowe jest wykonanie swoich kompozycji, czyli „własnych kurlantek”, gdyż to, co wykonują zespoły, to utwory skomponowane wiele lat temu, które z czasem zmieniły się w folklor. Liczymy na to, że wykonywane przez wykonawców piosenki autorskie też trafią do repertuaru zespołów folklorystycznych za kilkadziesiąt lat – dodaje dyrektor.

Na czas przeglądu Stawiguda nabierze charakteru skansenu, gdyż pojawiają się na ulicach grupy wykonawców w pięknych ludowych strojach, a budząca się w maju kolorowa wiosna doda jeszcze swojego uroku. Bieżąca edycja to występy 34 zespołów i około 500 wykonawców.

- Już dziś wiemy, że nie uda się ze względów technicznych zakwalifikować wszystkich chętnych zespołów, i za to z góry przepraszamy. Planowaliśmy na ten rok trzeci dzień przesłuchań w piątek - Mini Kurlantkę dla dzieci w wieku przedszkolnym, jednak ze względu na małą liczbę zgłoszeń w nie odbędzie się. Jesteśmy cierpliwi i liczymy, że uda się wprowadzić ten pomysł w życie w przyszłym roku.

Spędźcie miło czas przy muzyce. „Kurlantka” odbędzie się 18 i 19 maja w hali sportowej w Stawigudzie, początek godz. 10. Będzie na was czekać uczta muzyczna.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ania22 #2736715 | 93.105.*.* 22 maj 2019 21:52

    Hej, poznam Pana na dyskretne spotkania. Mam 22 lata, jestem po rozwodzie i nie chcę już faceta na dłuższy związek. Złap mnie pod loginem ania22 na portalu randkowym: czatkobiet.pl

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5