Wybieramy najpopularniejszą OSP
2019-04-02 16:31:44(ost. akt: 2019-04-02 23:57:58)
Według źródeł historycznych, pierwsza ochotnicza straż pożarna została powołana w Hohenstein (dawna nazwa Olsztynka) w 1897 roku i działa tam do dziś. Oczywiście od roku 1949 służbę w olsztyneckiej remizie pełnią już polscy strażacy.
Olsztyneccy strażacy mają pełne ręce roboty. Ich miasto leży bowiem na skrzyżowaniu ważnych dróg: trasy E-7 z Warszawy do Gdańska oraz drogi krajowej nr 51 prowadzącej do Olsztyna. Stąd dosyć często są wzywani do różnych zdarzeń drogowych.
Dodatkowo usytuowane wokół miasta lasy i łąki także ulegają pożarom, do gaszenia których wzywa się olsztynecką drużynę Ochotniczej Straży Pożarnej. Średnio każdego roku drużyna podejmuje około 200 akcji ratowniczo-gaśniczych.
Olsztynecka OSP ma obecnie na wyposażeniu pięć samochodów: trzy ratowniczo-gaśnicze oraz dwa specjalistyczne. Posiadają także łódź motorową, która umożliwia prowadzenie działań ratowniczych na jeziorach wokół Olsztynka.
Olsztynecka OSP ma obecnie na wyposażeniu pięć samochodów: trzy ratowniczo-gaśnicze oraz dwa specjalistyczne. Posiadają także łódź motorową, która umożliwia prowadzenie działań ratowniczych na jeziorach wokół Olsztynka.
— Jednostka Operacyjno-Techniczna liczy 40 druhów, a wszystkich czynnych strażaków jest 69, w tym jedna druhna — informuje Stanisław Pisarski, komendant OSP Olsztynek. — Trzon JOT stanowią strażacy, będący członkami Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie. Wyposażenie naszej jednostki w sprzęt bojowy i techniczny daje nam satysfakcję z przynależności do straży, ale dla dzisiejszych potrzeb nie wystarczy już remiza wybudowana w czynie społecznym i oddana w 1979 roku. Mamy nadzieję, że w bieżącym roku znajdą się środki na modernizację tej placówki i dostosowanie jej do potrzeb współczesnego ratownictwa — dodaje Stanisław Pisarski.
Działalność jednostki nie ogranicza się tylko do działań ratowniczo-gaśniczych. Strażacy organizują także pokazy dla dzieci i młodzieży szkolnej, choinki noworoczne, a także zabawy i konkursy z myślą o zasileniu swoich szeregów w przyszłości.
— Aby zostać strażakiem ochotniczej straży pożarnej, trzeba posiadać odpowiednie zdrowie i ukończyć szkolenie ratowników OSP — podsumowuje komendant Żurawski. — To jest dopiero początek spełnienia marzeń, który wymaga wiele poświeceń, wyrzeczeń, ciągłej gotowości, a także bycia w dyspozycji.
Łukasz Czarnecki-Pacyński
Zagłosujcie na najpopularniejszą OSP w powiecie olsztyńskim! Plebiscyt trwa do 22 kwietnia. Tytuł Najpopularniejszej Ochotniczej Straży Pożarnej naszego powiatu otrzyma jednostka, która uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms-ów. Natomiast jednostka, która uzyska najwięcej głosów w całym regionie, zostanie Najpopularniejszą OSP na Warmii i Mazurach. Laureatów wybierzemy też w kategoriach: Najpopularniejsza Ochotnicza Straż Pożarna, która znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, Najpopularniejsza Ochotnicza Straż Pożarna, która nie znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, Najpopularniejsza Kobieca Drużyna Pożarnicza, Najpopularniejsza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. W tym roku rozstrzygnięcie plebiscytu przeprowadzimy w czasie wojewódzkiego święta strażaków OSP, które odbędzie się 4 maja w Stoczku Klasztornym.
Żeby zagłosować należy wysłać sms o treści go.osp.x, gdzie „x” to numer przyporządkowany OSP pod numer 7248. Koszt jednego sms-a to 2,46 zł z VAT.
Najpopularniejsza OSP: powiat olsztyński
Ranking regionalny
Najpopularniejsza Kobieca Drużyna Pożarnicza: ranking regionalny
Najpopularniejsza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza: ranking regionalny
Regulamin: kliknij tutaj