Męski Chór Parafialny z Grabnika w Ostrej Bramie

2016-05-25 11:39:09 (ost. akt: 2016-05-25 11:48:11)

Autor zdjęcia: Mat. prywatne

W Roku Miłosierdzia Jednogłosowy Męski Chór z Parafii p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Grabniku postanowił odwiedzić Matkę Bożą Miłosierdzia w Wilnie. W dniach 21-22 maja 2016r. chórzyści wraz z żonami udali się na pielgrzymkę-wycieczkę na Litwę. Pomysłodawcą i organizatorem wyjazdu był moderator chóru pan Andrzej Tokarzewski.
W sobotę pierwsze swoje kroki pielgrzymi skierowali do NMP Matki Miłosierdzia, Tej, która „w Ostrej świeci Bramie”. Msza Święta w kościele p.w. Ducha Świętego uświetniona śpiewem chóru z Grabnika pokrzepiła serca i wzmocniła uczestników pielgrzymki w zaplanowanej trasie. Warte zwiedzenia i godne uwagi były również inne wileńskie świątynie. Monaster Ducha Świętego z potrójnym ikonostasem i relikwiami trzech świętych prawosławnych zachwycił wszystkich pielgrzymów. Pani przewodnik Halina Nowicka zaprowadziła pątników na Antokol do kościoła p.w. św. Piotra i Pawła zbudowanego jako wotum przez hetmana Michała Paca w XVII wieku.

Jest to trójnawowa bazylika z transeptem zbudowana na planie łacińskiego krzyża, zwieńczona kopułą nad skrzyżowaniem naw. O szczególnym miejscu świątyni w historii sztuki polskiej decyduje jednak nie jego architektura, ale wystrój, który niemal w całości stanowią wyjątkowej klasy sztukaterie. Wnętrze świątyni zdobi ponad 2 tysiące rzeźb stiukowych o tematyce biblijnej, mitologicznej i historycznej. Jednym z ciekawszych elementów wystroju wnętrza był przepiękny kryształowy żyrandol w kształcie łodzi, który jest pamiątką zatonięcia podczas transportu ołtarza głównego o kryształowych kolumnach zamówionego przez Paca we Włoszech.

Oryginalnym elementem jest również, umieszczony w kruchcie, wielki bęben litewski (litaur) przywieziony przez hetmana Paca spod Chocimia po bitwie w 1673 roku. Panoramę miasta uczestnicy pielgrzymki mogli podziwiać po wejściu na wieżę Gedymina, skąd rozciąga się przepiękny widok na wcześniej odwiedzone świątynie. Katedra zachwyciła wszystkich swoją monumentalną architekturą, a zwłaszcza jej przepiękne wnętrze. Urzekła podróżnych barokowo-klasycystycznymi kaplicami bocznymi, w szczególności kaplicą Świętego Kazimierza z charakterystycznymi srebrnymi posągami.

Uczestnicy wyjazdu zatrzymali się na nocleg w domu gościnnym AUKSINE AVIS, po polsku „Złota owca“. Jest to nieduży, lecz przytulny hotel w Wilnie. Z okna można było podziwiać startujące i odlatujące z lotniska w Wilnie samoloty.
Jak przystało na Dzień Pański, w niedzielę była Msza Święta w kościele p.w. św. Teresy. Wcześniej jednak pątnicy odwiedzili cmentarz na Rossie. Ta nekropolia najsilniej przemawia do Polaków, gdyż otwiera ją symboliczny grób Marszałka Józefa Piłsudskiego z napisem „Matka i Serce Jego”. Podczas pobytu na cmentarzu zwiedzali groby polskich żołnierzy poległych w obronie Wilna oraz wybitnych ludzi zasłużonych dla Polski i Litwy. Następnie pojechali do domku, w którym przez pewien czas mieszkała św. s. Faustyna.

Tu otrzymała orędzie o Bożym Miłosierdziu i polecenie namalowania obrazu z podpisem „Jezu, ufam Tobie”. Wileński wizerunek Jezusa Miłosiernego został namalowany przez Eugeniusza Marcina Kazimierowskiego. Obecnie obraz ten znajduje się w Kaplicy Miłosierdzia, którą też odwiedzili. Potem uczestnicy pielgrzymki mogli zwiedzić Wileńską Starówkę oraz Dziedziniec Uniwersytetu Wileńskiego idąc śladami wielkich Polaków. Następnie udali się do kościoła p.w. św. Janów, a właściwie Kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, który należy do zespołu gmachów Uniwersytetu Wileńskiego. Obecna budowla (gotycka została zniszczona podczas pożaru) została wybudowana według projektu Jana Krzysztofa Glaubitza w latach 1738-1749.

W drodze powrotnej był przystanek w Trokach, gdzie mieszkają Karaimi, potomkowie Tatarów. Podróżni zwiedzili odrestaurowany zamek malowniczo położony wśród jezior. Spróbowali również specjału tych ziem, czyli kibinów. By umilić podróż, chór męski z Grabnika podczas jazdy i agapy śpiewał pieśni religijne i patriotyczne. Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do Polski.
Wioletta Łukaszewicz


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Sergej #2840367 | 212.7.*.* 27 gru 2019 21:16

  Mężczyźni! Znalazłem fajny serwis randkowy dla seksu, wiele dostępnych dziewcząt i kobiet z mojego miasta! Może być przydatny dla kogoś innego --- http://russex.xyz

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Tadeusz #2000478 | 176.221.*.* 27 maj 2016 20:54

  Gratulacje Panowie

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Janusz #1999269 | 83.9.*.* 25 maj 2016 12:49

  Chór śpiewa wspaniale ale jedna osoba trochę fałszuje.Może zgadniecie która?

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5