Ekologiczne "harce" dla najmłodszych

2019-11-10 14:00:00 (ost. akt: 2019-11-10 10:07:57)
Uczestnicy warsztatów m.in. budowali hotele i domki dla owadów

Uczestnicy warsztatów m.in. budowali hotele i domki dla owadów

Autor zdjęcia: archiwum UG Sorkwity

Od maja do października 2019 druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Warpunach oraz mrągowscy harcerze realizowali projekt edukacyjny dla najmłodszych. Jego tematem przewodnim było wypalanie traw oraz jego wpływ na ekosystem.
Przygoda z „Ekoharcami” w Warpunach rozpoczęła się 24 maja. Cały projekt zatytułowany „Ekoharce - wypalanie traw- wpływ na życie” realizowany był przez Ochotniczą Straż Pożarną w Warpunach przy partnerstwie ZHP Chorągiew Warmińsko - Mazurską Hufiec im. Janusza Korczaka w Mrągowie.

Na podstawie umowy podpisanej z Lokalną Grupą Działania „Mazurskie Morze” o przyznanie pomocy nr 1N/2018/G -1 z dnia 04.02.2019 r. projekt współfinansowany jest ze Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW 2014-2020 w ramach projektu grantowego pn. „EkoHarce – wypalanie traw – wpływ na życie”.

Projekt trwający od maja do października zakładał cykl edukacyjnych przedsięwzięć ekologicznych adresowanych głównie do najmłodszych mieszkańców naszego regionu. Głównym celem operacji realizowanej w ramach wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju Lokalnej Grupy Działania „Mazurskie Morze” 2014-2020, było podwyższenie świadomości ekologicznej uczestników projektu w zakresie dotyczącym potrzeby przeciwdziałania wypalaniu trawy oraz wykształcenie wśród uczestników postawy odpowiedzialności za stan eko-środowiska. Projekt zakładał szereg przedsięwzięć: to jest warsztaty edukacyjne, warsztaty fotograficzne, eko-biwak oraz eko-wystawy zorganizowane podczas dożynek, na których przedstawione zostały efekty pracy dzieci i młodzieży uczestniczących w projekcie. Wartość zadania zgodnie z podpisaną umową realizowanego przez OSP w Warpunach to: 17.658,63 zł.

W okresie realizacji zadania zorganizowane zostały dwa eko-warsztaty. Odbyły się 24 maja. Skierowane były do przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola „Krasnale”. Podczas spotkania członkowie OSP Warpuny przedstawili dzieciom oraz przybyłym rodzicom prezentację dotyczącą szkodliwości wypalania traw i ich skutków, zagrożenia pożarowego oraz sposobów wzywania i zachowania się podczas pożaru. Dzieci, pod okiem instruktora ZHP Hufiec Mrągowo, nauczyły się piosenki o Straży Pożarnej oraz pląsa zuchowego „Przyroda siły doda”. Podczas warsztatów odbyło się spotkanie z przedstawicielem Nadleśnictwa Mrągowo, który opowiadał najróżniejsze ciekawostki dotyczące zwierząt leśnych i ich zachowań. Uczestnicy mieli również okazję poznać teoretycznie i praktycznie sprzęt strażacki.

Kolejne eko – warsztaty odbyły się 1 czerwca w miejscowości Bobrówko (gm. Piecki). Uczestnicy zapoznali się z prezentacją dotyczącą wypalania traw. Ponadto mogli dowiedzieć się różnych ciekawostek dotyczących głównie pszczół. Leśnik opowiadał o stratach jakie wyrządzają ludzie wypalając trawy oraz udzielał odpowiedzi na wiele pytań zadawanych przez dzieci. Przeprowadzona została również gra dotycząca tematu głównego, pszczół oraz bezpośredniego zagrożenia pożarowego.

W okresie wakacyjnym zorganizowane zostały dwudniowe warsztaty fotograficzne w miejscowości Warpuny. Zostały podzielone na trzy części: - podstawy fotografii, kompozycja, naświetlenie, etyka; - warsztaty praktyczne – „Życie łąki w obiektywie”; - praca z materiałem, jak wybrać dobre zdjęcie, podstawy obróbki. Uczestnicy, na przykładzie zdjęć wykonanych przez siebie, mogli poznać podstawy fotografii, błędy kompozycyjne oraz kolorystyczne. W ramach warsztatów uczestnicy wykonali fotografie flory i fauny, z których została przygotowana wystawa przedstawiana podczas dożynek gminnych gminy Sorkwity oraz gminy Mrągowo.

Kolejnym przedsięwzięciem był eko-biwak w dniach 23 – 25 sierpnia, który odbył się w miejscowości Bobrówko. Program biwaku zakładał: zapoznanie uczestników z ekologicznymi elementami obozowiska, pionierką, budową i zadania ekologicznego obozowiska, - przedstawieniem zapalaczy łąk, roślinnością i zwierzętami żyjącymi na łąkach, - budowy domków i hoteli dla owadów; - przygotowania i nagrania mini - filmików przyrodniczych; - spływ kajakowy.

Objazdowa wystawa podsumowująca cykl EkoHarce odbywała się podczas dożynek we wsiach zlokalizowanych na terenie powiatu mrągowskiego: Choszczewo, gm. Sorkwity oraz Kosewo, gm. Mrągowo. Podczas dożynek zaprezentowane zostały prace uczestników – tj. wykonane fotografie oraz wybudowane hotele i domki dla owadów. Zaprezentowany został film przygotowany w całości przez uczestników eko-biwaku.

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Warpunach wraz z instruktorami z Hufca ZHP im. Janusza Korczaka w Mrągowie serdecznie dziękują uczestnikom wszystkich w/w wydarzeń za wspólnie spędzony eko-czas... i już dziś zapraszają do udziału w kolejnych edycjach EkoHarcach.

Źródło: UG Sorkwity


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5