Dzień Języka Polskiego w Szkole Podstawowej w Wiatrowcu

2020-03-02 10:10:42 (ost. akt: 2020-03-02 10:15:01)

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość 
o jego przetrwanie.
W tym dniu w Szkole Podstawowej w Wiatrowcu, z inicjatywy polonistek Agnieszki Strzedzińskiej i Renaty Pejłachowskiej, podjęto szereg działań, których celem było propagowanie mody na język polski.

Na korytarzu szkolnym wyeksponowano plakaty przygotowane przez uczniów z klas IV-VIII, które zachęcały do czytania lektur szkolnych. Nie zabrakło również miejsca na gazetki ścienne poświęcone polskim laureatom literackiej Nagrody Nobla i Mikołajowi Rejowi oraz hasła podkreślające wyjątkowość języka polskiego. Ponadto odbyły się lekcje, na których uczniowie poznawali historię mowy ojczystej, uczyli się dostrzegać jej piękno i wyjątkowość.

Inaczej niż zwykle wyglądały też przerwy, którym przyświecało hasło: „Dziś nie biegamy, dzisiaj czytamy”. W atmosferze spokoju, na dywanikach, matach, w objęciach ulubionych poduszeczek, dzieci czytały swoje ulubione książki.

Najmłodsi natomiast mieli okazję posłuchać baśni czytanych przez starszych kolegów i koleżanki w ramach akcji „Czytanie na dywanie”. Uczniowie klasy VIII wzięli udział w grze „Potyczki lekturowe”, 
w której walczyli o skarb narodowy ukryty w bibliotece szkolnej – „Pana Tadeusza”, którego fragmenty przeczytał im sam ksiądz Robak.

Punktem kulminacyjnym tego święta był 
Zlot Miłośników Języka Polskiego – uczniowie i nauczyciele, przebrani za ulubionych bohaterów lektur zmagali się z językowym łamaniem głowy. Rozwiązywali rebusy, krzyżówki, zagadki ortograficzne i gramatyczne, popisywali się znajomością terminów literackich. Każde poprawnie wykonane zadanie było nagradzane cukierkiem i drobnymi nagrodami rzeczowymi.

Dzień Języka Polskiego stał się wspaniałą okazją do utrwalenia wiedzy polonistycznej i kreatywnego poznawania rodzimej tradycji literackiej. Podjęte działania uświadomiły uczniom, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.

Agnieszka StrzedzińskaCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej razem z Gońcem Bartoszyckim kosztuje tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ik. #2983967 | 37.209.*.* 11 paź 2020 09:59

    Cos pieknego !! Swietny pomysl i uroczo zapnezentowany ! Ciesze sie ,ze w wiatrowieckiej szkole sa sympatyczne , inteligentne dzieci i zangazowani w ich rozwoj " polonistyczny" dorosli. Tak trzymac !!! -pozdrawiam (kiedy juz tam zamieszkam pozwole sobie Was odwiedzic )

    odpowiedz na ten komentarz

  2. bajadera #2902962 | 82.177.*.* 9 kwi 2020 09:11

    zamknąć szkołę we Wiatrowcu tam nie ma dzieci i jeden nauczyciel przypada na jednego ucznia tragedia zamknąć natychmiast

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5