Chcą wypromować szlak kajakowy rzeką Guber

2015-09-30 10:06:48(ost. akt: 2015-09-30 13:36:24)

Autor zdjęcia: Marek Adamowicz

Stowarzyszenie "Dolina Gubra" ze Studzieńca chce porozumieć się z samorządem Sępopola i Korsz, aby wykorzystać turystycznie unikatowe walory rzeki Guber.
Stowarzyszenie „Dolina Gubra”, mając na uwadze rozwój turystyki regionu, od 2012 roku organizuje spływy kajakowe rzeką Guber. Co roku od maja do jesieni nasze kajaki wypływają na rzekę z miłośnikami wioślarstwa i uroków rzeki dającej ukojenie i wypoczynek. Nasze wycieczki zaczynamy zwykle w Prośnie. Specjalnie w tym celu stowarzyszenie z pomocą mieszkańców i harcerzy zbudowało tymczasową przystań wodną z miejscem wygodnego wodowania kajaków.

Alternatywnym miejscem startu jest rzeka Sajna w pobliskiej Stawnicy. Sajną w kilka minut dopływamy do Gubra. Przepływamy koło miejscowości Suliki, Prętławki aż do Sępopola, tam Guber wpada do Łyny.

Trasa przebiega przez tajemnicze lasy, dzikie łąki i pastwiska. Na trasie Gubra zobaczyć można między innymi dzikie kaczki, żurawie, bociany oraz przy odrobinie szczęścia bobra i orła bielika. Rzeka ma urozmaiconą linię brzegową, miejscami piaszczystą i stromą, miejscami łagodną porośniętą trawą lub trzcinami.
Po pokonaniu tamy w Sępopolu, dla wprawionych kajakarzy, polecamy dalszy spływ rzeką Łyną, która doprowadzi aż do granicy państwa.

Cykliczne majowe spływy Gubrem są współfinansowane z budżetu gminy Korsze. W IV Spływie Doliną Gubra uczestniczyło 30 osób. Część uczestników miało przyjemność popłynąć nowymi kajakami Stowarzyszenia (zakup sprzętu współfinansowany ze środków UE) resztę kajaków wypożyczyliśmy. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby spływ był zarówno atrakcyjny jak i bezpieczny, wszystkie osoby były ubezpieczone i ubrane w kamizelki asekuracyjne.

W dolinie rzeki Guber drzemie duży potencjał. Historia tego obszaru aż prosi się o wyeksponowanie. Na naszym odcinku rzeki był zamek krzyżacki w Sątocznie, są ruiny pałacu w Prośnie z parkiem krajobrazowym, wzniesienie zw. „Książęcą Górą” po grodzisku staropruskim w Prętławkach, cmentarze wojenne, Pomniki Pamięci i wiele innych niezbadanych jeszcze tajemniczych miejsc.

Stowarzyszenie zamierza wypromować ten szlak, liczymy na współpracę z władzami Gminy Korsze i Sępopol. Najważniejsze jest zorganizowanie bezpiecznego miejsca wodowania i postoju kajaków - kładki, łagodne podejścia do rzeki, tablice informacyjne zarówno o szlaku jak i okolicznych atrakcjach turystycznych, makiety rekonstrukcyjne obiektów czy bezpieczne miejsca odpoczynku dla pływających rodzin z dziećmi.

Bardzo często słyszymy, że szlak Gubrem śmiało konkurować może z innymi np. szlakiem Krutyni, z pewnością więcej tu spokoju, ciszy, tu naprawdę można odczuć piękno dzikiej przyrody, poczuć się gościem w królestwie ptaków i zwierząt, dać prowadzić się nurtowi rzeki. Tutaj czas inaczej płynie i pozwala nabrać dystansu do wielkomiejskiego pędu.

Obecnie Stowarzyszenie zakończyło sezon spływów kajakowych. Kolejny sezon rozpoczniemy w maju cyklem wycieczek powiązanych z obchodami 690 lecia Sątoczna.
Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tak #1838167 | 95.160.*.* 18 paź 2015 20:59

  Słyszałem też że pływały w Gubrze martwe krowy

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 2. kajakarz #1829141 | 83.9.*.* 5 paź 2015 14:12

  ..pamiętam za małolata jak latem w rzece Guber w okolicy Lwowca, Błuskiejm, Marłut.....pływały martwe świnie; fuj....nie porównujcie tego rowu do Krutyni; szkoda ale prawda jest bolesna

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 3. xxx #1828712 | 95.160.*.* 4 paź 2015 19:49

  Na śluzie w Sępopolu jest jeden syf.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. kajakarz #1826604 | 164.126.*.* 1 paź 2015 18:02

   i co, gdzie koniec trasy, na śluzie w Sępopolu?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. DEZERTER #1826032 | 89.229.*.* 30 wrz 2015 20:55

    Najpierw zorganizujcie pola namiotowe z kładkami , wiatami i WC jak na Łynie !!! . Opiszcie znakami szlak kajakowy . To wtedy możecie promować na pewno ciekawy szlak na spływy kajakowe ...

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5