Niecodzienne spotkania z kulturą w bibliotece

2018-11-28 12:00:00(ost. akt: 2018-11-28 14:13:13)
Starania Biblioteki Publicznej, aby być wciąż ważnym punktem na mapie kulturalnej miasta, odniosły sukces. Biblioteka otrzymała dofinansowanie ministra kultury i dziedzictwa narodowego na projekt w ramach Programu „Partnerstwo dla książki”.
W ramach projektu zorganizowano dziesięć wydarzeń kulturalnych: spektakli czytanych, spotkań autorskich z pisarzami i poetami, koncertu poezji śpiewanej. Całe przedsięwzięcie miało na celu promocję kultury, czytelnictwa, ludzi pióra i ich dzieł. Zorganizowane działania odbywały się pod hasłem „Niecodzienne spotkania z kulturą” w okresie od października do listopada 2018 r.

W ramach realizowanego projektu rynianie mieli okazję wysłuchać trzech spektakli czytanych w wykonaniu aktorów z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Sztukę „Zabierz mnie na księżyc" Marie Jonesa odczytali Joanna Fertacz i Grzegorz Jurkiewicz. Spektakl „Kto nas odwiedzi?” Igora Sawina publiczność wysłuchała w wykonaniu Joanny Fertacz i Grzegorza Gromka, natomiast „Arcydzieło na śmietniku” Stephena Sachsa przedstawili Alicja Kochańska i Katarzyna Kropidłowska. Słowo wiążące przed spektaklami wygłosiła Elżbieta Lenkiewicz.

Kolejne wydarzenia to spotkania z czterema pisarzami. Pierwszym gościem ryńskiej biblioteki była Anna Kamińska, autorka powieści biograficznych o Simonie Kossak i Wandzie Rutkiewicz. Poza tym z czytelnikami biblioteki spotkał się autor horrorów „Gałęziste” i „Grzesznik” – Artur Urbanowicz. Czytelnicy mieli też okazję poznać olsztyńską powieściopisarkę Joannę Jax, autorkę książek: „Dziedzictwo von Becków”, „Piętno von Becków” oraz cyklu „Zemsta i przebaczenie”.

Kolejnym gościem był Wojciech Jagielski, pisarz, dziennikarz, korespondent wojenny i reporter zajmujący się problematyką Azji Środkowej, Kaukazu, Zakaukazia i Afryki, którą odzwierciedla w swoich książkach: „Nocni wędrowcy”, „Modlitwa o deszcz”, „Wszystkie wojny Lary” i innych. Miłośnicy poezji mieli okazję spotkać się w czytelni biblioteki z dwoma poetami: Wojciechem Kassem, piewcą mazurskiego krajobrazu i historii Mazur, oraz Krzysztofem Cezarym Buszmanem opowiadającym w swoich wierszach o ludzkich dylematach.

Wydarzeniem był koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Piotra Dąbrówki. Nasz artysta śpiewając utwory autorskie oraz interpretując poezję Jonasza Kofty, Stanisława Grochowiaka, Marka Tercza, Tadeusza Nowaka, Mariana Piechala, Jacka Kaczmarskiego i Bolesława Leśmiana zachwycił publiczność. Koncert odbył się w klimatycznych wnętrzach Hotelu „Zamek Ryn”.

Partnerami Biblioteki przy realizacji projektu byli: Mazurskie Centrum Kongresowo-Wypoczynkowe „Zamek Ryn” i Księgarnia Odeon w Giżycku.

Maria Tuczyńska, koordynator projektu „Niecodzienne spotkania z kulturą”


Fot. Arch. BP w Rynie

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5