Szanty z procentami. Nietrzeźwy sternik w rękach policji

2021-05-04 14:30:00 (ost. akt: 2021-05-04 12:21:09)

Autor zdjęcia: KPP w Piszu

Sezon żeglarski nabiera rozpędu. Niestety nie wszyscy pamiętają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Mieszkaniec Łodzi okazał się pierwszym w tym roku sternikiem, który wpadł "na podwójnym gazie" w ręce policji.
Za nami majówka. Pogoda nie była zbyt łaskawa, lecz nie zabrakło amatorów wypoczynku na wodzie. O bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, korzystających z uroków naszych jezior, czuwali policyjni wodniacy. Funkcjonariusze reagowali na wszelkie niebezpieczne zachowania na wodzie i nad wodą oraz kontrolowali stan trzeźwości osób pływających po akwenach.

Patrol wodniaków z Komisariatu Policji w Rucianem–Nidzie w niedzielę (2 maja) pełnił służbę m.in. na jeziorze Nidzkim i jeziorze Bełdany. W południe, w okolicach miejscowości Wierzba, policjanci zatrzymali do kontroli jacht żaglowy, który miał opuszczone żagle i płynął wyłącznie za pomocą wbudowanego silnika. Sternikiem był 45-letni mieszkaniec Łodzi. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało blisko 1 promil alkoholu w organizmie.

Następnego dnia turysta usłyszał zarzut prowadzenia w ruchu wodnym łodzi żaglowej z silnikiem o mocy 15KM znajdując się w stanie nietrzeźwości. Jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2.

Policyjni wodniacy przypominają

Szlak wodny jest jak droga. Jeśli pływasz łodzią motorową i jesteś pod działaniem alkoholu na poziomie od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie, odpowiesz za wykroczenie. Jeśli stężenie alkoholu wynosi powyżej 0,5 promila staniesz przed sądem jako sprawca przestępstwa, za które grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.

Jeśli wypoczywasz pływając żaglówką bez silnika, kajakiem lub rowerem wodnym, będąc pod wpływem alkoholu, grozi za to kara grzywny do 500 złotych.

KPP w Piszu


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5