Rusza budowa wyczekiwanej śluzy w systemie Wielkich Jezior Mazurskich

2018-10-19 14:27:33 (ost. akt: 2018-10-19 14:39:39)
Śluza Guzianka

Śluza Guzianka

Autor zdjęcia: Beata Smaka

Rozpoczyna się budowa śluzy Guzianka II w ramach projektu „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy „Guzianka II” i remontem śluzy „Guzianka I”.
Dziś (19 października) w Pensjonacie Janus w Guziance odbyła się konferencja inaugurująca te niezwykle ważne przedsięwzięcie. W spotkaniu wzięli udział m.in. Prezes Wód Polskich Przemysław Daca, poseł Jerzy Małecki, burmistrz Rucianego-Nidy Piotr Feliński oraz Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek.

Podczas konferencji zaprezentowano najważniejsze założenia projektu. Był też czas na zwiedzenie terenów inwestycji.

16 października została podpisana umowa na budowę śluzy Guzianka II w Rucianem-Nidzie. Jak zapewniają przedstawiciele Wód Polskich, obiekt wpłynie na poprawę jakości ruchu żeglugowego w systemie Wielkich Jezior Mazurskich. Szlak żeglugowy WJM jest motorem rozwoju mazurskich miejscowości i nieporównywalną w skali kraju atrakcją dla miłośników żeglarstwa.

Rozpoczęcie budowy śluzy Guzianka II, łączącej jeziora Bełdany i Guzianka z Jeziorem Nidzkim, to I etap wielkiego projektu. Istniejąca śluza Guzianka wybudowana w 1879 roku stanowi bardzo ważny węzeł komunikacyjny szlaku, przez który w sezonie turystycznym przeprawia się kilkaset jednostek pływających dziennie. Obiekt jest obecnie w złym stanie technicznym. Jego modernizacja wymaga całkowitego zamknięcia, a co za tym idzie wyłączenia ruchu żeglugowego. Przygotowano więc projekt budowy nowej śluzy tzw. Guzianki II, która obsłuży ruchu podczas remontu istniejącej śluzy, a docelowo przejmie część ruchu żeglugowego pomiędzy jeziorami Bełdany i Nidzkie. I etap to nie tylko budowa śluzy, ale też prace przy udrażnianiu szlaku wodnego na przesmyku jezior Mikołajskie-Tałty i przebudowa nabrzeża Jeziora Ryńskiego w Rynie.

Roboty budowlane potrwają do 30 czerwca 2020 roku, a ich koszt wyniesie ponad 26 mln zł. Przekazanie decyzji na użytkowanie śluzy nastąpi do 30 listopada 2020 roku.

Projekt „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy „Guzianka II” i remontem śluzy „Guzianka I” będzie realizowany w ramach współpracy i partnerstwa kilki instytucji: Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, Gminy Mikołajki, Gminy Ryn, Gminy Ruciane-Nida, Gminy Pisz, Miasta Giżycko, a jego liderem jest Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie.

Przedsięwzięcie ma na celu m.in. zwiększenie walorów turystycznych regionu dzięki poprawie infrastruktury szlaków wodnych. Jego realizacja zaplanowana jest na lata 2016-2021 i podzielona została na trzy etapy. Szacowana wartość całego projektu to ok. 181 mln zł przy dofinansowaniu z Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 w wysokości ok. 154 mln zł.


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5