Powiatowy konkurs na najpiękniejszą "Palmę Wielkanocną"

2016-02-29 11:35:00(ost. akt: 2016-02-29 11:56:35)
Ilustracja do tekstu.

Ilustracja do tekstu.

Autor zdjęcia: Archiwum

Po raz XXI w Rozogach odbędzie się powiatowy konkurs na "palmę Wielkanocną". Dzisiejsze palmy nie wyglądają jak te, którymi witano Jezusa, ale mają je symbolizować. Palma - dla chrześcijan - oznacza zarówno męczeńską śmierć Chrystusa, jak i odradzające się życie.
O konkurs i warunki uczestnictwa pytamy Wojciecha Szewczaka, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Rozogach.

Jakie są podstawowe warunki uczestnictwa w powiatowym konkursie na palmę wielkanocną?
— W konkursie mogą brać udział mieszkańcy gminy Rozogi oraz powiatu szczycieńskiego, twórcy zrzeszeni oraz niezrzeszeni, a także uczestnicy zbiorowi (grupy przedszkolne, klasy szkół podstawowych, ponadpodstawowych, gimnazja, organizacje społeczne, koła zainteresowań, osoby indywidualne i dzieci). Jeden autor bądź jedna klasa może zgłosić do konkursu tylko jedną pracę.

Ile przewidziano kategorii?
— Są zgłoszenia grupowe i zgłoszenia indywidualne w każdej z tych kategorii można się zgłaszać do kategorii wiekowych: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne oraz dorośli. Zostanie więc przyznanych po osiem - I, II i III nagród.

Kiedy nastąpi oficjalne rozstrzygnięcie konkursu?
— Palmy należy dostarczyć w dniu 19 marca, do godz. 16ºº, do kościoła pw. Św. Marii Magdaleny w Rozogach. Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi w dniu 20 marca, około godziny 13ºº, po mszy św. w sali sportowej Zespołu Szkół w Rozogach.

Czy palmy wielkanocne to wciąż "żywa" tradycja w gminie Rozogi?
— Zgodnie ze zwyczajem wysokie palmy mają zapewnić „długie życie, dorodne dzieci i urodzaj w polu”. Współczesne palmy najczęściej zdobione są kwiatami z kolorowej bibuły i zielenią oraz wstążkami. Niejednokrotnie jedną palmę musi nieść kilku mężczyzn, bo konstrukcja, aby zachować stabilność i pion, musi być bardzo solidna. Konkurs palm wielkanocnych w Rozogach organizowany jest od 21 lat i cieszy się dużą popularnością.

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5