"O zaklętej pasiece i cudownym ulu", czyli jak się tworzy teatr

2015-12-24 12:41:42 (ost. akt: 2015-12-24 12:44:28)

Autor zdjęcia: Robert Arbatowski

Przez trzy dni najmłodsi mieszkańcy Trelkowa, Rozóg i Spychowa podczas zorganizowanych dla nich warsztatów, mieli okazję zapoznać się jak wygląda przygotowanie spektaklu teatralnego od kulis.
Inicjatorami zajęć z dziećmi było Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury Anima, kierowane od początku istnienia przez Ewę i Roberta Wasilewskich z Kobyłochy.

Sztuka, którą Stowarzyszenie wystawiło w wymienionych miejscowościach nosiła tytuł "O zaklętej pasiece i cudownym ulu" i była zaczerpnięta z baśni na motywach "Bajęd z augustowskich lasów" J.Ficowskiego. - Spektakl to kontynuacja wcześniejszego, który nosił tytuł "Dzika Jabłoń". Całość była realizowana w ramach projektu "Teatr pod jabłonią. Mazurskie wędrówki artystyczne" w ramach programu "Kultura dostępna" opowiada Ewa Wasilewska.

Projekt był współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Powiat Szczycieński oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach programu "Kultura dostępna", organizacje pozarządowe realizowały w czasie wakacji warsztaty artystyczne, które były zakończone pokazem efektów tych prac. W tym roku do programu wybrano 41 ośrodków z całej Polski wśród których nie zabrakło i STiOK Anima. - Współpracujemy m.in. z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, no i w ten sposób niejako udało nam się "pozyskać" Kasię Siergiej, która jest tam aktorką.

Do tej pory wystawiliśmy już kilka spektakli, które spotkały się z dość dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego powiatu i przerosło nasze oczekiwania - mówi o wystawionej sztuce Robert Wasilewski. - Jeśli chodzi o nasz ostatni spektakl, który mieliśmy okazję wystawić aż trzykrotnie, to za każdym razem poprzedzały go warsztaty plastyczne, których celem było wykonanie elementów scenografii i rekwizytów. Zajęcia z dziećmi prowadził Bartosz Myślak - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Wykonane przez dzieci pod czujnym okiem artysty elementy z papieru i kartonu, były następnie wykorzystane w scenografii. Kolejnym instruktorem była Katarzyna Siergiej, która uczyła dzieci sztuki aktorskiej i niewątpliwie dzielnie wspomagała ją w tym wszystkim Marta Szyszko ze Szczytna.

- W 2004 roku założyliśmy Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury. Przez pierwsze lata działalności wystawialiśmy spektakle, które w większości związane były z lokalną kulturą ludową: kolędy, zapusty i koncerty muzyki ludowej. Raz nawet podczas Dni i Nocy Szczytna udało nam się zorganizować koncert "Muzyczny dziedziniec tradycji". Właściwie już od 4 lat działamy na tzw. "pełnych obrotach", wśród których nie brakuje różnego rodzaju spektakli i koncertów - opowiada Robert Wasilewski i jak zapewnia - w następnym roku w zanadrzu ma przygotowanych kilka innych projektów, ale jak to zwykle bywa - wszystko jest uwarunkowane nakładami finansowymi, a najbardziej chyba ich pozyskaniem. - Chcielibyśmy zorganizować spektakl w formie dramatu w którym można będzie odczuć nutę naszej kultury mazurskiej. Mamy również projekt związany z kulturą mniejszości narodowych. Chcielibyśmy wystawić jeszcze "Dziką jabłoń"' , ponieważ spektakl spotkał się z dużym zainteresowaniem, ale to wszystko przed nami w nadchodzącym 2016 roku.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. [url=mailto:i.hrywna@gazetaolsztynska.pl] Pomogę: Igor Hrywna/url]


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Ortolf

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5