Rozogi: warto zobaczyć

2010-07-07 20:19:57(ost. akt: 2011-03-07 23:33:19)
Rozogi (dawnej Friedricho­wen, Friedrichshof). Wieś powstała w 1645 roku. W 1789 roku nadano im prawa miejskie.
Największy rozkwit Rozóg przypadł na to II połowę XIX wieku. Rosjanie zajęli Rozogi 24 stycznia 1945 roku i jak to mieli w zwyczaju na Mazurach podpalili miasteczko. Po tym kataklizmie Rozogi zostały wsią.

Obszar gminy obejmuje znaczną część zlewni dwóch rzek Jerutki i Rozogi, wspaniałe lasy o nieskazitelnie czystym powietrzu, z dominującym najlepszej jakości gatunkiem sosny mazurskiej. Lasy i grunty leśne zajmują 40% ogólnej powierzchni gminy. Stanowią one główny atut turystyczny gminy i dodatkowe źródło dochodów mieszkańców wsi.

Serce gminy stanowi miejscowość Rozogi. Piękne walory krajoznawcze tej wsi i rozwój funkcji turystycznej zachęcają do jej odwiedzania. Przez centrum Rozóg przepływa rzeka Szkwa nazywana na odcinku do samej miejscowości — Rozogą, poniżej, zaś aż do ujścia do Narwi nazywana jest Szkwą.

Tak naprawdę jednak używanie obu nazw może być mylące, ponieważ kilka kilometrów na zachód płynie równolegle inna rzeka, która nazywa się właśnie Rozoga. Warto zarezerwować sobie trochę czasu, by w Rozogach zobaczyć dawny kościół ewangelicki, a obecnie kościół katolicki p.w. św.
Marii Magdaleny. W 1885 roku na miejscu dawnego drewnianego (spłonął w 1700 roku) został zbudowany nowy w stylu neogotyckim.

Istnieje także możliwość zwiedzania Muzeum Mazursko-Kurpiowskiego w Rozogach, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, tel. 89 722-60-80. Warto zobaczyć też Salę Regionalną przy Oddziale Gimnazjalnym w Dąbrowach i kościół katolicki w Księżym Lasku z barokowym ołtarzem z XVIII wieku.

Warto zobaczyć w Rozogach i okolicy
Faryny: drewnianą i murowaną zabudową z II połowy XIX i I połowy XX wieku
Klon: 40 chałup z końca XIX wieku, kościół ewangelicki, pomnik mieszkańców, poległych w czasie pierwszej wojny światowej, znajdujący się przed szkołą, stary cmentarz z zabytkowymi nagrobkami i krzyżami
Książy Lasek: kościół z 1928 roku, w środku barokowe wyposażenie ze starego kościoła w Rozogach
Kowalik: drewniane domu i drewniany budynek szkoły,
Rozogi: dawny kościół ewangelicki z 1885 r.
Rozogi: pomnik poległych w czasie I wojny światowej
Rozogi: cmentarz z kwatera z okresu pierwszej wojny światowej
Spaliny Wielkie: drewniane domy

Warto zobaczyć w sąsiednich gminach:
Pisz
Ruciane-Nida
Szczytno
Świętajno
Wielbark


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5