Pijany uderzył w drzewo. Drugi uciekał przed policją

2022-03-08 17:35:05(ost. akt: 2022-03-08 18:17:27)

Autor zdjęcia: OSP Reszel

Prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie miał 31-letni kierowca audi, który uderzył w przydrożne drzewo. Drugi, również pijany, nie zatrzymał się do kontroli. Teraz obaj mężczyźni odpowiedzą za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.
W poniedziałek, 7 marca o godz. 18:30 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał informację o zdarzeniu drogowym. Ze zgłoszenia wynikało, że za miejscowością Wola (gm. Reszel) auto uderzyło w przydrożne drzewo. Na miejsce zostali skierowani policjanci oraz inne służby ratownicze, m.in. OSP Reszel. Funkcjonariusze zabezpieczyli miejsce wypadku, przeprowadzili oględziny, sporządzili dokumentację fotograficzną oraz przeprowadzili badanie stanu trzeźwości kierowcy.

Alkomat wykazał, że mężczyzna był nietrzeźwy - wynik to prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie. Mieszkaniec gminy Sorkwity z uwagi na obrażenia, których doznał w wyniku wypadku został przetransportowany karetką do szpitala.

Mężczyzna stracił prawo jazdy, a pojazd został zabezpieczony na parkingu strzeżonym.

- Zgodnie z Kodeksem Karnym grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności. Konsekwencją jazdy pod wpływem alkoholu jest nie tylko odpowiedzialność karna. Niekiedy znacznie dotkliwszy okazuje się zakaz prowadzenia pojazdów - nie niższy niż na okres 3 lat - mówi asp. Ewelina Piaścik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie.

Tego dnia nie tylko mieszkaniec Sorkwit poruszał się po drogach powiatu kętrzyńskiego na podwójnym "gazie". O godz. 16.30 oficer dyżurny otrzymał zgłoszenie, że trasą Kraskowo - Wólka Jankowska jedzie passat, którego kierowca może być pijany. Ta informacja trafiła natychmiast do policjantów Ruchu Drogowego, którzy pracowali w tym czasie na terenie gminy Korsze. Chwilę później funkcjonariusze zauważyli podejrzany pojazd. - Niezwłocznie podjęli próbę zatrzymania kierującego. Pomimo wyraźnych sygnałów świetlnych i dźwiękowych dawanych przez policjantów, mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli, a wręcz przeciwnie, zaczął uciekać. Po trwającym kilka kilometrów pościgu policjanci wyprzedzili passata i zajeżdżając tor jazdy kierującemu zmusili go do zatrzymania pojazdu - relacjonuje asp. Piaścik.

Szybko wyjaśniła się przyczyna postępowania kierowcy. Już po otwarciu drzwi od auta mundurowi wyczuli woń alkoholu. Natychmiast wyłączyli silnik i zabrali kluczyki. Mężczyzna jednak nie ułatwiał czynności policjantom. - Kierujący nie korzystał z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy oraz nie chciał podać swoich danych. Dopiero podczas kontroli osobistej, policjanci znaleźli przy nim dokumenty potwierdzające jego tożsamość. Okazał się nim 70-letni mieszkaniec gminy Srokowo - informuje rzeczniczka kętrzyńskiej policji.

Badanie alkomatem potwierdziło wcześniejsze podejrzenia. Wynik to ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Policjanci oprócz kierującego zatrzymali również jego prawo jazdy, dowód rejestracyjny, a pojazd zabezpieczyli na parkingu strzeżonym.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5