Walentynkowo znaczy też bezpiecznie

2020-02-25 09:00:00(ost. akt: 2020-02-25 09:48:51)
Każdy mógł się sprawdzić w udzielaniu pierwszej pomocy

Każdy mógł się sprawdzić w udzielaniu pierwszej pomocy

Autor zdjęcia: ZS Reszel

Walentynkowe przedpołudnie dla uczniów trzeciej klasy pożarniczej z Zespołu Szkół im. M Rataja było niezwykle pracowite. Wraz z druhami z OSP postanowili udowodnić, że Walentynki to okazja, by wyrazić troskę i zadbać o drugiego człowieka.
Szczególnie wtedy, kiedy może potrzebować pomocy w zagrażających życiu chwilach. Miejscem akcji „Walentynki dla bezpieczeństwa” była Szkoła Podstawowa w Reszlu, gdzie przy współudziale Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie oraz przedstawicieli Fundacji DKMS zadbano, aby uczniowie tej szkoły poznali wszelkie formy dbałości o bezpieczeństwo swoje, jak i bliskich, uzyskali informacje na temat możliwości oddania szpiku oraz umiejętności ratowania życia. Drużyna klasy pożarniczej, która na co dzień zdobywając wiedzę i doświadczenie podczas szkolnych zajęć z zakresu ratownictwa medycznego, wykonała pokaz prawidłowej resuscytacji krążeniowo- oddechowej, zachęcając do ćwiczeń klasy od najmłodszych po te najstarsze. Tego dnia swoich sił spróbowało mnóstwo chętnych, co pozytywnie uskrzydla. Bowiem świadomość potrzeby umiejętności z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej wzrasta i z roku na rok ma szansę dotrzeć do coraz młodszych. To niezwykle budujące, iż nawet dzieci będą w stanie wezwać pomoc czy udzielić ją do momentu przyjazdu wyspecjalizowanych służb.

Druh Andrzej Adamiak z OSP Reszel podkreśla znaczenie tego rodzaju inicjatywy. - To już druga tego typu walentynkowa akcja w reszelskiej Szkole Podstawowej, gdzie pomysł się narodził. Ten wspólny projekt ma pokazać, że miłość to nie tylko kwiaty i romantyczne chwile, ale też troska o najbliższych, o ich bezpieczeństwo. Udało się nam dziś dotrzeć do każdego chętnego dziecka, każde mogło spróbować swoich sił w pierwszej pomocy - opowiada strażak - ochotnik. - Niestety, w programach nauczania wciąż jest za mało, godzin przeznaczonych na zajęcia ratownictwa, dlatego staramy się często przypominać dzieciom te umiejętności. Ale „bezpieczeństwo” to nie tylko pierwsza pomoc – tego dnia swoje stoiska mieli policjanci, baza dawców szpiku, a prawdziwą atrakcją był pokaz karate. Dzień dla dzieci z pewnością bardzo pożyteczny. To kolejna wspólna akcja OSP i klas pożarniczych ZS Reszel. Młodzież jest świetnie przygotowana, a dziś ze względu na ilość dzieci, praktycznie przejęła od nas rolę instruktorów. I swoje zadanie wykonała naprawdę zawodowo - dodaje.

Kolejne efekty współpracy Zespołu Szkół i reszelskich druhów będziemy mieli okazję zobaczyć podczas wizyty delegacji krajów partnerskich projektu Erasmus + już w marcu, a następnie w Dniu Otwartym szkoły 1 kwietnia.

Julita Woźniakowska

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5