Rolnicy podziękowali Bogu za plony

2019-09-15 08:00:00(ost. akt: 2019-09-15 08:47:31)

Autor zdjęcia: UG Reszel

31 sierpnia odbyły się Dożynki Gminy Reszel. Uroczystą mszę w intencji rolników oraz w podziękowaniu za zebrane plony odprawili ks. kan. Krzysztof Bumbul oraz Ojciec Superior Aleksander Jacyniak. W amfiteatrze odbyły się m.in. występy artystyczne.
Po mszy świętej zebrani na uroczystości rolnicy, mieszkańcy oraz zaproszeni goście udali się do reszelskiego amfiteatru. Barwny korowód pod przewodnictwem orkiestry dętej zachwycał swoją rozmaitością zebranych na jego trasie mieszkańców i turystów.

Po odśpiewaniu hymnu nastąpił obrzęd dożynkowy w wykonaniu zespołów „Reszelanie” i „Mali Reszelanie”. Następnie Starostowie Dożynek Państwo Dorota i Sławomir Witek dokonali uroczystego aktu przekazania bochenka chleba upieczonego z tegorocznych zbóż gospodarzowi Gminy Reszel – Burmistrzowi Markowi Janiszewskiemu. Po tym podniosłym momencie Burmistrz Reszla w okolicznościowym wystąpieniu podziękował za rolniczy trud uprawy ziemi i hodowli zwierząt. Podziękował także Ogrodnikom Sadownikom i Pszczelarzom. Po przemówieniu Burmistrz Reszla Marek Janiszewski podzielił mieszkańców i gości chlebem dożynkowym.

W czasie uroczystości głos zabrali zaproszeni goście. Ważnym elementem wystąpień zaproszonych gości było przekazanie torby ratowniczej przez pana Henryka Żuchowskiego Dyrektora Regionalnego KRUS w Olsztynie druhom Ochotniczej Straży Pożarnej w Reszlu. Po wystąpieniach wręczone zostały odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznane na wniosek Burmistrza Reszla przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rolnikom z Gminy Reszel. Dodatkowo Burmistrz Reszla przyznał wyróżnienia 16 rolnikom.

Najbardziej oczekiwanym corocznie punktem dożynek jest rozstrzygnięcie konkursów na najładniejszy wieniec i stoisko dożynkowe. Tak było i w tym roku.

Wyniki konkursu na najładniejszy Wieniec dożynkowy:
I miejsce – Sołectwo Robawy
II miejsce – Sołectwo Leginy
III miejsce - Sołectwo Pieckowo
Wyróżnienie – Sołectwo Bezławki

Dodatkowo Komisja przyznała dwie nagrody Stowarzyszeniom Działkowym „Jutrzenka” i „Zielone Wzgórza”

Wyniki konkursu na najładniejsze stoisko dożynkowe
I miejsce – Sołectwo Leginy
Wyróżnienie:
Sołectwo Zawidy
Stowarzyszenie Ogrodowe „Zielone Wzgórza”
Sołectwo Klewno
Stowarzyszenie Ogrodowe „Jutrzenka”

Wszyscy otrzymali nagrody pieniężne, dyplomy i pamiątkowe zdjęcia.

W części artystycznej wystąpili: Mali Reszelanie, Reszelanie, Zgrana Paka, Farma, Siostry Radomskie, Roberto Zucaro, SKAZKA, JEYSON, FOX. Do późnych godzin nocnych wszyscy chętni mogli się bawić na dyskotece z DJ.

Dziękujemy Rolnikom, Sadownikom, Ogrodnikom i Pszczelarzom za ogrom pracy włożony w to, aby na stołach naszej gminy nie zabrakło darów natury. Dziękujemy również wszystkim zaangażowanym w organizację tegorocznych dożynek gminnych.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ... #2793745 | 195.136.*.* 20 wrz 2019 12:00

    "Rolnicy podziękowali Bogu za plony"...a Burmistrzowi już nie...?

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5