Wzięli udział w "Białej Wstążce"
2018-12-24 07:00:00(ost. akt: 2018-12-24 08:33:17)
Na okres 25.11 – 10.12 przypadła akcja społeczna „Biała Wstążka”. W tym roku ponownie przyłączył się Zespół Szkół im. M. Rataja w Reszlu. Jest to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet.
Jest ona prowadzona w ponad 55 krajach, a została stworzona przez mężczyzn i jest przede wszystkim do nich skierowana.
Akcja ma na celu rozpoczęcie dyskusji na temat przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania. Jest wynikiem upamiętnienia wydarzenia z 6 grudnia 1989 r., kiedy w budynku politechniki w Montrealu mężczyzna zamordował 14 kobiet i 13 innych osób ranił, twierdząc, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ to kobiety zabrały mu miejsce na uczelni. Dwa lata później, w 1991 roku, kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet; jako symbol tej akcji wybrali białą wstążkę, znak niewinności, mówiący o tym, że "my, mężczyźni, sami nie będziemy sprawcami przemocy i będziemy przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy: fizycznej, psychicznej i seksualnej stosowanej wobec kobiet". W przeciągu zaledwie sześciu tygodni 100 000 mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę, podczas gdy wielu innych podjęło debatę na temat przemocy wobec kobiet. Noszenie białej wstążki ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.
Wzorem roku ubiegłego w reszelskiej szkole przeprowadzono warsztaty dla uczniów, w których udział wzięli: przedstawiciele Policji, Daniel Sapiński – terapeuta ds. uzależnień i specjalista w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie oraz Małgorzata Kietlińska – Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Reszlu. W trakcie przeprowadzonych warsztatów uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w bardzo aktywnym panelu dyskusyjnym. Następnie zaproszeni goście pełnili godzinny dyżur, oferując uczniom pomoc, poradę, bądź też udzielając informacji na nurtujące ich pytania.
Natalia Diduch
Czytaj e-wydanie ">kliknij
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez