Ostatnia kapliczka odrestaurowana

2016-11-26 15:00:24(ost. akt: 2016-11-26 15:17:14)

Autor zdjęcia: Jolanta Grzyb

Na miano „dobrego gospodarza” zasłużył Jarosław Bryskun z Nadleśnictwa Mrągowo. Warto tu chyba zacytować fragment wiersza Andrzeja Waligórskiego: „dobry dom musi być jak okręt, dobry gospodarz jak kapitan”.
Dzięki decyzjom nadleśniczego mieszkańcy gminy Reszel zawdzięczają renowację kapliczki różańcowej, ostatniej z piętnastu łączących starym traktem pielgrzymkowym Reszel ze Świętą Lipką. Odnowienie kapliczki odbyło się zgodnie z wszystkimi przykazaniami sztuki konserwatorskiej przez Pracownię Konserwacji Zabytków „Stiuk” z Olsztyna pod kierunkiem Justyny Dzieciątkowskiej – Konecko.

Odrestaurowana kapliczka radykalnie zmieniła swoją kolorystykę. Teraz ma swoje pierwotne zabarwienie, tożsame z barwami świętolipskiej bazyliki. Jednym to się podoba, innym nie, ale - jak mówi łacińskie przysłowie - de gustibus non disputandum est.

Przystąpienie do odnowienia kapliczki poprzedzone było żmudnymi badaniami, pomiarami i przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji. Ostatnie prace nad renowacją prowadzone były przez ponad miesiąc, w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. Kapliczka zabezpieczono specjalnym namiotem, w którym utrzymywano odpowiednią temperaturę.

Duszpasterze leśników, którzy przyjechali do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie w połowie listopada oglądali kapliczkę jako jedni z pierwszych. W programie wizyty był spacer ostatnim odcinkiem drogi pielgrzymkowej z Reszla do Świętej Lipki i obejrzenie odrestaurowanej przez Nadleśnictwo Mrągowo 15. kapliczki różańcowej. O pracach konserwatorskich przy kapliczce i o walorach historycznych traktu pielgrzymkowego opowiedział nadleśniczy Jarosław Błyskun.

- Wierzymy, że za dobrym przykładem Nadleśnictwa Mrągowo, pójdą inni i już niedługo cieszyć się będziemy pięknem wszystkich kapliczek różańcowych - mówi Jolanta Grzyb z Towarzystwa Miłośników Reszla i Okolic.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Piona #2122144 | 77.114.*.* 28 lis 2016 00:47

    super...mogłem zagrać łosia bez charakteryzacji...

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5