Święta Lipka: remont bazyliki

2010-08-10 15:28:47(ost. akt: 2010-08-10 15:29:54)

Autor zdjęcia: wu-ka

Tłumy zwiedzających, dźwięki organów, stoiska z pamiątkami, a nad tym wszystkim góruje bazylika w stylu późnego baroku. Aktualnie trwa tutaj remont, którego koszt wyniesie blisko 2,5 mln euro.
— Widzę, że jesteście państwo jedną, kochającą się rodziną — zaczepia przewodnik zdążającą w kierunku bazyliki grupę osób. — Ponieważ do rozpoczęcia koncertu mamy pół godziny, proponuję oprowadzenie państwa po tym świętym miejscu. Macie swojego przewodnika? Szkoda. Życzę więc miłego pobytu w Świętej Lipce. 
Wchodząc do środka bazyliki, spoglądamy z obawą na owinięte płótnem wieże kościoła, spod którego widać rusztowania. Wysuwa się spod nich i płynie na dół puste wiadro po zaprawie. Obecnie trwający remont obejmuje m. in. wymianę elewacji bazyliki i krużganków przy kościele oraz, po wymianie niektórych elementów w instrumencie, poprawienie jakości dźwięku organów. Na sumę blisko 2,5 mln, przeznaczoną na przeprowadzenie tych prac, składa się dotacja udzielona przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego — 85 procent kosztów, 10 procent dotacji pochodzi z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a resztę pieniędzy przekazał Urząd Gminy w Reszlu. 
Przed bazyliką spotykam uczestników międzynarodowego pleneru malarskiego w Barczewie — artystów Sonię Churową, Valentina Georgiewa i Ivailo Tsvetkowa z Bułgarii, Oleksego Kustowskiego z Ukrainy i Andreasa Maleckiego z Niemiec. Rysowali bazylikę, po czym wysłuchali koncertu organowego, które, mimo trwającego remontu, odbywają się zgodnie z programem. Na końcu każdy z nich dotknął stojące w kościele drzewo lipy, wypowiadając jakieś życzenie. Według legendy, te życzenia się spełniają. 
— Niesamowite wrażenia! — powiedział po obejrzeniu świątyni malarz Walentin Georgiew z Bułgarii, wyznania grekokatolickiego. 
Kościół pw. Nawiedzenie NMP w Świętej Lipka (1687-1693), obecnie Bazylika Mniejsza, został konsekrowany 15 sierpnia 1693 r. Z ważniejszych zabytków: organy (1663-1731), kuta brama z 1734 r., krużgankowe obejście z narożnymi kaplicami (1694-1708), dom zakonny (1695-1698).

Program XXII Świętolipskich Wieczorów Muzycznych 2010

* 13 sierpnia: Roman Perucki, Gdańsk, organy 

* 20 sierpnia: Witold Zalewski, Kraków, organy

* 27 sierpnia: koncert finałowy. Wystąpią Chór "Kontrapunk" z Ełku, s. Marlena Kuliś CSC, Święta Lipka, organy, Rafał Sulima, Święta Lipka, dyrygent, organy
.
Władysław Katarzyński



Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. sowa #36287 | 81.15.*.* 12 sie 2010 12:18

    To prawda.Drogi zwłaszcza te pod lasem za pawilonami handlowymi to tragedia. Kto zezwolił na zrobienie kawałka polbruku kończącego się jakoś tak dziwnie.I co to wogóle miało być? Ani to droga ani chodnik.Dojazd do hotelu też pożal się Boże . Mało koła nie urwało w dziurze na drodze.A wieczorny spacer po zakamarkach ŚwLipki też okazał się niewypałem.Jezioro bez plaży. A to coś co ktoś nazwał plażą to miejsce brudne i śmierdzące. 10 osób na TEJ plaży i już tłok. Idziemy dalej brama ośrodek wypoczynkowy. Wpuszcza nas ochrona ale tylko dlatego że nasze dziecko jest na koloni w tym miejscu. Plaża jak marzenie ale co z tego - pusta. Brzegi zarośnięte ,zielsko wyciągane z wody grabiami na brzeg śmierdzi bo upał.A gdzie ta plaża która poamiętam z dzieciństwa .Plaża pełna ludzi czyste brzegi fajny pomost,bar z kiełbaskami . Fajne to byly czasy . Ktoś dał ciała z tą plażą.Tyle miejśca i pusto. Nie będę wspominał miło pobytu w tym miejscu po 30 latach . Było może biedniej ale przyjemniej.Pozdrawiam starych mieszkańców w Św.Lipce

    odpowiedz na ten komentarz

  2. toteżja #36276 | 81.15.*.* 12 sie 2010 12:02

    Szkoda tylko że Burmistrz Reszla który robi ogromne pieniądze parkingi/w Świętej Lipce nic nie przeznaczy na naprawę dróg gminnych na których nogi można sobie połamać. Ale na słowa Święta Lipka w gminie dostają białej gorączki. Szkoda,że nie dostają tej gorączki jak liczą pieniądze zarobione w sezonie letnim własnie w Świętej Lipce. Bo gdyby nie Święta Lipka to mało kto by wiedział gdzie leży Reszel.Dzięki temu że mamy takiego obrotnego burmistrza Św,Lipka wygląda właśnie tak jak wygląda - dziurawe drogi kiepskie chodniki. Te lepiej zrobione to tylko w samym centrum, to tak jak ze sprzątaniem czysto na środku a po kątach syf. BRAWO PANIE SZYPULSKI JEST SIĘ CZY POCHWALIĆ.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5