Gmina Purda: Dożynki Gminne, Giławy 2021

2021-08-23 10:16:30(ost. akt: 2021-08-23 11:16:20)   Artykuł sponsorowany
Radość z zakończonych zbiorów

Dożynki, jako uroczystość o wieloletniej tradycji, są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolników oraz stanowią wyraz wdzięczności za ich codzienne zmagania. Święto to wpisało się już w kalendarz gminy Purda. W tym roku Dożynki Gminne obchodzone będą w niedzielę 29 sierpnia w Giławach.

- Praca rolnika jest ciężka, ale jednocześnie piękna. Pozwala cieszyć się efektami w postaci zbiorów, które trafiają na stoły setek ludzi. Jestem dumna z tego, że rolnicy z naszej gminy są niezwykle zaradni i potrafią nie tylko wspaniale gospodarować, ale także korzystać z wielu możliwości, które są obecnie przed nimi otwarte. Serdecznie zapraszam wszystkich na święto plonów do Giław, przepięknej warmińskiej wsi – mówi Teresa Chrostowska, wójt gminy Purda. Dożynki to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynienia za ukończenie żniw. W gminie Purda mają one charakter przechodni, organizowane są co roku w innej wsi. W okazałych i misternie wykonanych wieńcach dożynkowych kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw, ale też wdzięczność za zbiory.
W gminie Purda jest obecnie około pięćset indywidualnych gospodarstw rolnych. Kilkanaście z nich liczy ponad sto hektarów. Są one wyposażone w nowoczesny sprzęt i nastawione na wybrany profil produkcji. Zajmują się głównie produkcją roślinną i hodowlą zwierząt. W produkcji roślinnej dominuje uprawa zbóż, w produkcji zwierzęcej chów bydła mlecznego i opasowego oraz trzody chlewnej.
Najwięcej jest jednak gospodarstw o powierzchni około piętnaście hektarów. Ich właściciele muszą szukać dodatkowych źródeł dochodu. Wielu postawiło na agroturystykę. Takich gospodarstw jest tutaj blisko pięćdziesiąt. Położenie gminy oraz jej przyroda sprzyjają turystyce. Warunki sprzyjają spływom kajakowym, wycieczkom rowerowym i pieszym. Można tu uprawiać sporty wodne, wędkarstwo, myślistwo czy jazdę konną. Na terenie gminy znajduje się kilkanaście stadnin koni, są też hotele dla koni.
Znaczącym atutem gminy Purda są jeziora: Gim, Serwent, Kośno, Łajs, Linowskie i Klebarskie. Warto skorzystać z atrakcyjnego szlaku kajakowego „Granica – Sanktuarium” (Łajs, jez. Kośno – rzeka Kośna – Pajtuński Młyn – Patrycki Młyn – Klebark Wielki). Przy tej trasie znajdziemy stadniny koni, a także coraz popularniejsze pasieki. W gminie jest już ponad dwudziestu pszczelarzy. Dzięki w miarę nieskażonej przyrodzie pozyskuje się tutaj różne miody: spadziowe, lipowe, rzepakowe, gryczane, akacjowe i, oczywiście, wielokwiatowe. Pszczelarze często przewożą swoje ule w miejsca, gdzie pracowite owady znajdują więcej nektaru, na przykład na pola kwitnącego rzepaku, w pobliże kwitnących lip czy akacji.
Coraz większym zainteresowaniem rolników cieszą się uprawy ekologiczne. Produkty z takich gospodarstw z odpowiednimi certyfikatami zapewniają większe dochody. Wielu ekspertów uważa, że to jest przyszłość takich gmin jak Purda.Dożynki Gminne Giławy 2021 (niedziela, 29 sierpnia)


12.00 Msza święta w kościele św. Jana Chrzciciela w Giławach
13.30 Oficjalne otwarcie dożynek (boisko)
W programie:
Orkiestra Dęta BTS Pasym, „Szczęściary”, Bartek Chmielewski, pokaz iluzji Adama Duryło.
HITY DISCO POLO I POLSKI POP w wykonaniu olsztyńskiego zespołu PIOTREX.
Na zakończenie potańcówka i pokaz sztucznych ogni.
Ponadto:
strefa zabaw, konkursy, stoiska, z regionalnymi wyrobami, swojskie jedzenia, wędliny, smalec, pierogi, chleby, miody, sery, ciasta, kiszonki, dania z grilla, zupy itp.,
pokaz wozów bojowych OSP Purda
UWAGA! 12.00 – 17.00 Mobilny Punkt Szczepień: szczepionka przeciw COVID-19 Johnson&Johnson :


Obrazek w tresci2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5