ZAPRASZAMY NA XIII EDYCJĘ WARMIŃSKIEGO KIERMASU TRADYCJI, DIALOGU, ZABAWY W BAŁDACH

2021-06-28 15:34:08(ost. akt: 2021-06-28 15:35:52)   Artykuł sponsorowany
W gminie Purda z radością wracamy po roku przerwy do spotkań i cyklicznych wydarzeń. Już 3 lipca odbędzie się trzynasta edycja Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu, Zabawy w Bałdach. Spotykamy się jak zwykle w Bałdach na południowej granicy Warmii, tuż przy Trakcie Biskupim, aby przypomnieć dawny warmiński obyczaj witania nowo mianowanych biskupów warmińskich i świętowania z tej okazji.

Ta historia dotyczy skrawka ziemi między mazurskimi Bałdami a warmińskimi Butrynami, gdzie przebiega historyczna granica dzieląca południe Warmii od Mazur. Tę granicę przekraczali nowo mianowani biskupi warmińscy w drodze do stolicy biskupstwa – Lidzbarka Warmińskiego. Odwołujemy się do zdarzeń tak opisanych przez Walentego Barczewskiego w Kiermasach na Warmii: „Temi traktami ciągnęli biskupi po zatwierdzeniu swojem przez króla z licznymi orszakami z Warszawy na swe nowe stanowisko. Wiele tu sobie jeszcze opowiadają o hojności i dobroci tych panów jako też o wspaniałości i grzeczności ich orszaków. W Bałdach, ostatnim majątku mazurskim, odległym tylko o parę tysięcy kroków od warmijskiej granicy, stawali zwykle biskupi z całym orszakiem, bo tu odbierali pierwsze przywitanie i hołd od swych diecezjan. Uroczyste to były chwile dla serc polskich Warmian”.
Co roku podczas Kiermasu przypominamy ten zwyczaj w formie inscenizacji historycznej z udziałem aktorów i publiczności. Tym razem przypomnimy dokonania biskupa Szymona Rudnickiego, ponieważ mija właśnie 400 lat od jego śmierci. A jest on uważany za jednego z najwybitniejszych biskupów warmińskich obok Hozjusza czy Kromera. Był pierwszym biskupem na Warmii, który posługiwał się głównie językiem polskim. Rudnicki tak kochał Warmię, że zrzekł się wyższych godności byleby tylko nie opuszczać jej granic.
Wspomnimy też o dokonaniach biskupa Michała Radziejowskiego. Odsłonimy na Trakcie Biskupim głaz pamiątkowy jemu właśnie poświęcony. Fundatorem głazu jest ksiądz Andrzej Lesiński, proboszcz parafii w olsztyńskiej katedrze. Ksiądz przedstawi też osiągnięcia biskupa Radziejowskiego.

Obrazek w tresci

Kiermas opowiada wiele o historii Warmii, a przede wszystkim przywołuje klimat świętowania, oferuje bezpośredni kontakt z przyrodą. Odbywa się w przepięknym miejscu – z dala od ulicznego ruchu, na ogromnej łące pod ścianą lasu. Tuż obok, na starej lipowej alei, znajduje się Trakt Biskupi i Wrota Warmii. Tu można spacerować w cieniu drzew i poznawać historię regionu. Poza opisanymi już częściami programu, będą występy artystyczne na scenie, atrakcje dla dzieci i całych rodzin, konkursy z nagrodami, dawne zabawy podwórkowe i festynowe, pokaz iluzji, plecenie wianków i kiermasz z lokalnymi produktami. Można tu spędzić cały dzień. Zabierajcie rodziny i koce piknikowe.

PROGRAM
12.00 Msza święta w kościele w Butrynach.
13.15 Trakt Biskupi w Bałdach: odsłonięcie głazu pamiątkowego poświęconego biskupowi Radziejowskiemu.
13.45 Inscenizacja powitania biskupa Szymona Rudnickiego przez „wszystkie stany
warmińskie” z udziałem aktorów i publiczności.
Następnie:
- Warnijsko Kapela pod kierunkiem Wojciecha Deligi
- pokaz iluzji – Adam Duryło
- gra terenowa z nagrodami
- wicie warmińskich wianków
- dawne zabawy podwórkowe, konkursy z nagrodami
- warsztaty i pokazy dawnych rzemiosł
- zabawa z folklorem warmińskim - Warnijsko Kapela i Edward Cyfus
- warsztaty zielarskie i in.
Przez cały dzień od 12.00 do 18.00 - kiermasz lokalnych produktów
Wieczorem koncerty:
Czarek Kuciński & Brylanty i Bażanty
Under Covers Band: Aron Blum, Krzysztof Zawistowski, Przemek Knopik, Joanna Dove

Obrazek w tresci

PATRONAT HONOROWY
Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin

Gmina Purda dziękuje współorganizatorom, sponsorom i patronom medialnym:
Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Lasy Państwowe, Ochotnicza Straż Pożarna w Butrynach, Gminny Ośrodek Kultury w Purdzie, ZETO Software, PRO-INOX, ZPHU Falco Henryk Słowikowski, Remondis Olsztyn, Parafia Butrynach.
Patronat medialny: Radio Olsztyn, Grupa WM, Gazeta Olsztyńska.


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5