Purda zdominowała wojewódzki turniej rugby dzieci i młodzieży

2019-04-18 12:00:00(ost. akt: 2019-04-18 13:28:52)
Uczestnicy turnieju w oczekiwaniu na jego oficjalne otwarcie

Uczestnicy turnieju w oczekiwaniu na jego oficjalne otwarcie

Autor zdjęcia: Lech Janka

RUGBY\\\ Na boisku Szkoły Podstawowej nr 33 (dyrektor Edyta Balbuza-Szarota) przeprowadzono pierwszy w olsztyńskiej historii tej dyscypliny sportowej, wojewódzki turniej dzieci i młodzieży. — To jest bardzo emocjonalna gra, jest naprawdę super — stwierdziła uczestniczka zawodów, 12-letnia Wanessa Piskorek z Purdy.
Jak już wstępnie informowaliśmy do rywalizacji przystąpiło dziesięć zespołów reprezentujących pięć klubów. Drużyny, liczące ogółem prawie sto zawodniczek i zawodników, zmagały się w czterech kategoriach wiekowych: rugby tag, żak, młodzik i kadet.

Organizatorami turnieju był Warmińsko-Mazurski Okręgowy Związek Rugby oraz Akademia Rugby Team Olsztyn. Sędzią głównym imprezy był Przemysław Andrzejewski, długoletni olsztyński zawodnik rugby, obecnie szef Rugby Team Olsztyn.

Zawody, kopnięciem owalnej piłki, otworzyła Ewa Kaliszuk, wiceprezydent Olsztyna.
— Jestem niedawno na tym stanowisku i jak dotąd dość dobrze poznałam głównie pływanie — przyznała. — Dzisiaj mam okazję poznać kolejną dyscyplinę sportową. Cieszę się, że widzę tu tylu młodych sportowców i to w pięknych kolorowych strojach. Cieszę się i z tego, że nie uprawiacie najbardziej popularnej wśród młodzieży piłki nożnej, która dominuje na wszystkich olsztyńskich boiskach, ale inną równie atrakcyjną grę. Życzę wam, żeby rugby, nawet pod względem popularności, pokonało nożną. To dobrze, że jest was tu tak dużo, zachęcajcie swoje koleżanki i kolegów do tego sportu — dodała pani wiceprezydent.

Oprócz Ewa Kaliszuk wśród zaproszonych gości byli również m.in.: Wioletta Śląska-Zyśk, przewodnicząca Komisji Kultury i Edukacji Sejmiku Województwa; Joanna Michalska, wicestarosta powiatu olsztyńskiego; Teresa Chrostowska, wójt gminy Purda; Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda; Alicja Dzietowiecka, dyrektorka wydziału sportu Urzędu Miasta w Olsztynie; Jerzy Litwiński, dyrektor olsztyńskiego OSiR oraz Waldemar Czarnota, sekretarz Urzędu Gminy Purda.

Powiat olsztyński reprezentowały ekipy ze Stawigudy i Purdy. — W tamtym roku przyjechał do naszej szkoły podstawowej pan Przemek (Andrzejewski — red.) z panem Fijałkowskim i pokazali nam elementy tej gry — powiedział Grzegorz Karżewicz ze Stawigudy. — Prawie z miejsca zarazili nas tym sportem. Dzieciom się bardzo spodobało i zaakceptowały ten nowy dla nich sport. Zajęcia prowadzę już prawie rok. Jestem nauczycielem wychowania fizycznego w szkole, a w międzyczasie ukończyłem kurs trenerski — poinformował stawigudzki wuefista.

Okazało się, że niewielka Purda zdominowała te olsztyńskie zawody. Desygnowała na nie bowiem aż pięć zespołów i to we wszystkich kategoriach wiekowych. Pierwszy trening młodzieży i dzieci z tej gminy odbył się jesienią 2017 roku w Marcinkowie. Poprowadzili go trenerzy Rugby Team Olsztyn: Bartosz Barczak i Michał Senkbeil i od nich się to wszystko zaczęło.

— Na ten pierwszy trening przyszło dziesięć młodych chłopców — wyjaśniał Bartosz Barczak. — Teraz trenuje u nas prawie pięćdziesiątka dzieci. Wcześniej prowadziłem zajęcia w Akademii Team Olsztyn, a po przeprowadzeniu się na wieś do Marcinkowa, postanowiłem dać coś dzieciom, które wałęsały się dotąd po wsiach z nudów. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. Nie robiliśmy szumnych informacji o naborze, a wszystko odbyło się tylko pocztą pantoflową. Na zajęcia jedno dziecko przyprowadzało kolejne. Późną jesienią i zimą trenowaliśmy w sali gimnastycznej w Marcinkowie. Najmłodszy kandydat na rugbistę rugby ma u nas zaledwie 3,5 roku, najstarszy 15 lat — dodał Barczak.

Na boisku SP 33 w Olsztynie rozegrano 9 interesujących spotkań
Fot. Lech Janka
Na boisku SP 33 w Olsztynie rozegrano 9 interesujących spotkań

Sporymi już umiejętnościami technicznymi oraz sprawnością zwracała na siebie uwagę Wanessa Piskorek z ekipy żaków UKS Rugby Purda. — Chodzę na rugby niecały rok — mówiła po zakończeniu meczu, w którym była jedyną dziewczyną w swoim zespole. — Tak mi się ta gra spodobała, że nie chcę innej. To jest bardzo emocjonalna gra, jest naprawdę super. Wcześniej grałam w piłkę nożna, ale to nie to co rugby. W szkole idzie mi nie najgorzej, bo dwójek żadnych nie mam, a treningi w nauce mi nie przeszkadzają. Mama i tata nawet pochwalają to co robię. Udało mi się dzisiaj kilka razy przyłożyć — pochwaliła się Wanessa, uczennica piątej klasy Szkoły Podstawowej w Purdzie.

Od organizatorów dowiedzieliśmy się, że trudno by było je przeprowadzić bez wsparcia m.in. firmy Alfa Elektro Qźnia Muzycznych Klimatów, Pub Biema.pl i Ochotniczej Straży Pożarnej w Bartągu.

Każdy uczestnik turnieju otrzymał dyplom, były puchary dla wszystkich klubów oraz nagrody dla najlepszych zawodników. Na uczestników oraz kibiców czekał nawet poczęstunek. Kolejny wojewódzki turniej odbędzie się 8 czerwca w Purdzie. Został dedykowany tragicznie zmarłej zawodniczce Rugby Team Purda, Nikoli. Podczas tej imprezy odbyła się zbiórka pieniędzy na budowę Olimpijskiego Stadionu Rugby w Olsztynie.

— Bardzo się cieszymy, że te zawody się odbyły — powiedział Henryk Pach, prezes Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Rugby. — Dziękujemy za to wielu naszym przyjaciołom, bez których trudno by było je przeprowadzić. Młodzież była może na początku trochę stremowana, ale szybko pozbyła się tego obciążenia. Już można było zauważyć młode osoby, które mają talent do rugby. Nie możemy tego zmarnować. Cieszy nas, i to bardzo, że wzrasta liczba osób zakręconych i zakochanych w rugby. Ten turniej jest tego potwierdzeniem.

I dodał: — Szczególne powody do zadowolenia wynikają z tego, że do współpracy z nami włączają się coraz aktywniej samorządy, co jest bardzo istotne dla właściwego rozwoju naszego sportu. Staramy się udowodnić, że na rugby warto postawić. Mamy pewną nową i zupełnie oryginalną ofertę, pierwszą w kraju. Odbędzie się pod hasłem: „Rugby przełamuje bariery” i jest skierowana do dzieci z zespołem Downa. Trwać ma dwa lata, a odbywać się będzie w Szkole Specjalnej w Elblągu.

— Naszą wielką ideą jest powstanie przy ulicy Gietkowskiej w Olsztynie Olimpijskiego Stadionu Rugby. Działania w tej sprawie prowadzimy wielotorowo. Jedną z form jest zbiórka na ten cel pieniędzy. Zachęcam wszystkie osoby i firmy nam sprzyjające do wsparcia tych naszych działań, najlepiej na: https://zrzutka.pl/s6nnht — zaapelował szef W-MOZRugby.

Wyniki turnieju:
Tagi: Akademia Rugby Team Olsztyn — RT I Stawiguda 3:5,
RT Purda — RT II Stawiguda 0:7,
Akademia RT Olsztyn — RT Purda 6:3,
RT I Stawiguda — RT II Stawiguda 4:3,
RT II Stawiguda — Akademia RT Olsztyn 4:1,
RT I Stawiguda — RT Purda 6:2.
Żacy: RT I Purda — RT II Purda 5:5.
Młodzicy: Akademia RT Olsztyn — RT Purda 5:5.
Kadeci: Akademia RT Olsztyn — RT Purda 5:42.

Lech Janka

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5