Prostki: warto zobaczyć

2010-05-23 12:44:27(ost. akt: 2010-06-02 20:55:00)
Pierwsza wzmianka o Prostkach pochodzi z 1432 roku. Wieś powstała w miejscu jaćwieskiej osady.
Prostki (niem. Prostken) – duża wieś w powiecie ełckim, w gminie Prostki nad rzeką Ełk. Położona jest przy drodze krajowej Gołdap-Bobrowniki i przy linii kolejowej Ełk-Białystok. Miejscowość jest siedzibą gminy Prostki.

Od założenia miejscowości do 1795 r. w okolicach Prostek stykały się granice Prus, Korony i Litwy. Zostało to uwidocznione z inicjatywy Albrechta Hohenzollerna w 1545, poprzez postawienie pierwszego na tych ziemiach słupa granicznego we wsi Bartosze.

Na terenie gminy leży wieś Krupin. W 1656 roku doszło do bitwy pomiędzy wojskami polsko-litewsko-tatarskimi i szwedzko-barndenbursko-polskimi dowodzonymi przez ks. Bogusława Radziwiła, który dostał się do polskiej niewoli. Uwiecznił to Sienkiewicz w 'Potopie".

Gwałtowny rozwój prostek jest związany z budowa linii kolejowej w II połowie XIX wieku, która wiodła z Królewca do Prostek i stamtąd na tereny zaboru rosyjskiego.

W 1939 roku Prostki liczyły 2300 mieszkańców. Po wojnie administracyjnie Prostki włączono do powiatu ełckiego, po 1950 roku do grajewskiego. Obecnie są znowu w powiecie ełckim.

Z Prostek przez Ełk, Olecko do Gołdapi wie­dzie ciekawy szlak dla pieszych i rowerowych wędrówek. To tzw. Międzynarodowy Szlak Tatarski pieszy, rowerowy: Prostki - Ełk - Olecko - Gołdap (82 km) i dalej do Ozierska. Zobacz mapę. Na jego trasie w gminie prostki leżą 3 zabytki: słup graniczny w Boguszach z 1545 roku, drewniany XII-wieczny kościół we wsi Ostrykół oraz drewniany most we wsi Lipińskie Małe.

Na terenie gminy znajdują się trzy obszary chronionego krajobrazu: Pojezierze Ełckie, Wzgórza Dybowskie oraz Jezioro Rajgrodzkie.

Warto zobaczyć na terenie gminy Prostki

Bogusze: 6-metrowy słup graniczny z 1545 roku stojący w miejscu, gdzie wtedy stykały się granice Polski, Litwy i Prus
Długosze: dwór z 1857 ro­ku
Gorczyce: średniowieczne grodzisko
Kosinowo: XIX-wieczny park
Lipińskie Małe: cmentarz wojenny z 1914 roku, drewniany most
Ostrykół: drewniany kościół z 1667 roku, prz kosciele rosnie stary dąb - pomnik przyrody
Rożyńsk Wielki: kościół z końca XIX wieku

Warto zobaczyć w sąsiednich gminach
Biała Piska
Ełk i gmina wiejska Ełk
Kalinowo

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5