I Powiatowy Przegląd Jasełek

2018-01-30 12:20:11(ost. akt: 2018-01-30 12:22:13)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Prostkach

6 stycznia 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostkach odbył się I Powiatowy Przegląd Jasełek pod honorowym patronatem Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Wojciecha Kossakowskiego oraz Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie.
Jego zasadniczymi celami było kultywowanie tradycji związanych z Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem, przybliżenie wydarzeń religijnych i historycznych związanych z narodzeniem Jezusa w Betlejem oraz spiskiem Heroda ze wskazaniem na pozytywne idee, zasady i zachowania moralne, ukazywanie i utrwalanie prawdziwej istoty i wartości świąt Bożego Narodzenia, popularyzacja zwyczajów i obrzędów związanych z Bożym Narodzeniem, pobudzanie aktywności twórczej w środowisku szkolnym, tworzenie spektakli jasełkowych oraz wymiana doświadczeń w tworzeniu małych form teatralnych, integracja środowisk szkół podstawowych powiatu ełckiego,wspieranie edukacji kulturalnej dzieci, a także dostrzeganie i rozwijanie talentów artystycznych oraz stwarzanie możliwości ich prezentacji.

W czasie tego spotkania jasełka zaprezentowali uczniowie z dwóch szkół: ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. I Dywizji Tadeusza Kościuszki w Ełku, a także ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostkach. Ich spektakle oceniało jury w składzie: Pan Marian Podlecki – Kawaler Orderu Uśmiechu, Pani Zuzanna Hołubowicz – ekspert Ministerstwa Edukacji Narodowej, a także Pani Agata Świderska - dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia im. Jana Sebastiana Bacha w Grajewie.

Na naszą uroczystość przybyli zaproszeni goście: Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Pan Wojciech Kossakowski, Wicekurator Warmińsko – Mazurskiego Kuratorium Oświaty w Olsztynie Pan Wojciech Cybulski, Radne Powiatu Ełckiego Pani Anna Kossakowska i Pani Krystyna Cegiełka, Wójt Gminy Prostki Pan Mirosław Orłowski, a także dyrektor BOES Pani Maria Grygoruk. Nie zabrakło również Rodziców naszych uczniów. Współorganizatorami naszego spotkania były dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Prostkach Pani Joanna Sztramko, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Prostkach Pani Ewa Ratkiewicz oraz przewodnicząca Rady Rodziców naszej szkoły Pani Monika Sut.

Pierwszą częścią Przeglądu, która rozpoczęła się o godz. 10.30, była część konkursowa. Wtedy właśnie uczniowie ze szkół biorących udział w tym spotkaniu zaprezentowali swoje spektakle. Oba bardzo przypadły do gustu jury. Każdy był inny, ale każdy opowiadał historię narodzin Jezusa. Pięknie wykonane kolędy i pastorałki, profesjonalna gra młodych aktorów, różnobarwne stroje, a przede wszystkim przesłania jasełek przykuły uwagę odbiorców i przeniosły ich niezwykłą atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostkach postanowili troszkę zmienić formę tego tradycyjnego przedstawienia i poszerzyć go o współczesną scenę, w czasie której poznaliśmy trzy zbuntowane dziewczyny poszukujące wartości w życiu. Ogromny ładunek dramatyczności, klimat pewnej mistyczności oraz możliwość uczestniczenia w tajemnicy Bożego Narodzenia sprawiły, że serca nastolatek przemieniły się. Odnalazły one sens życia i drogę, którą będą kroczyć.

Spektakl miał za zadanie przekazać pewną myśl, zachęcał do przemyśleń, refleksji. Wskazywał on nadrzędne wartości, które powinny być drogowskazem w życiu każdego człowieka.

„Wznieś serce nad zło.
Znajdź drogę przez mrok.
Wzleć ptakiem nad mgły.
W obłokach mieszka świt.”

Po części konkursowej wszyscy zostaliśmy zaproszeni na koncert bożonarodzeniowy – w wykonaniu zespołu Augustowskiej Fabryki Dźwięków, którym opiekuje się Pani Elżbieta Granacka, usłyszeliśmy polskie, tradycyjne kolędy i pastorałki, a także z radością włączyliśmy się do wspólnego śpiewania. Po koncercie nadszedł moment, na który z niecierpliwością czekały wszystkie dzieci – ogłoszenie wyników Przeglądu. Ku ich ogromnemu zdziwieniu i radości obie grupy zdobyły I miejsce. Członkowie jury podkreślili, że oba przedstawienia było perfekcyjnie dopracowane pod każdym względem i oba zostały nagrodzone. Uczniów obdarowali nie tylko organizatorzy uroczystości, ale także Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Pan Wojciech Kossakowski i Wicekurator Warmińsko – Mazurskiego Kuratorium Oświaty w Olsztynie Pan Wojciech Cybulski. Po tej części wszyscy z uśmiechami na twarzy udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców naszej szkoły.

Ostatnim elementem spotkania był koncert laureatów, w czasie którego obie szkoły jeszcze raz zaprezentowały swoje przedstawienia rodzicom i mieszkańcom Prostek.

6 stycznia 2018 r. był dniem bardzo udanym. Wspólnie mieliśmy szansę zatrzymania się jeszcze raz nad tym, co najważniejsze - przyjściu na świat Syna Bożego, pielęgnowaliśmy również piękne, polskie tradycje i dzięki temu tworzyliśmy wspólnotę religijną i narodową. Za organizację odpowiadały panie Barbara Merska i Agnieszka Purzeczko.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: SPProstki

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5