„Czym skorupka za młodu..."

2016-01-28 00:55:57 (ost. akt: 2016-01-28 01:02:37)

Autor zdjęcia: Mat. szkoły

Tak rozpoczyna się stare - znane nam wszystkim - przysłowie. Jego interpretacja w odniesieniu do najmłodszej części naszego społeczeństwa, może brzmieć następująco: to, jaka będzie w swoim dorosłym życiu obecna młodzież, zależy od tego, czego się nauczy, jakie wzorce osobowe przyjmie za godne naśladowania i jakich nabierze przyzwyczajeń już teraz.
W obliczu narastającej – w szkołach i poza nimi - fali mowy nienawiści, decyzja o udziale szkół w działaniach przeciwdziałających mowie nienawiści, wydaje się być oczywista.

Taką możliwość daje szkołom udział w projekcie „Nienawiść – jestem przeciw” realizowanym we współpracy z Europejskim Centrum Wergelanda w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Prostkach, jako jedna z dwustu ośmiu szkół polskich, przystąpiła do programu odbywającego się w ramach projektu ”Nienawiść. Jestem przeciw!”. Udział w realizacji zadań tego programu wpłynął - w znaczącym stopniu - na wzrost świadomości problemu w szkole, zaś społeczność szkolna miała - dzięki temu – okazję do wyrażenia swojego sprzeciwu wobec nienawiści i hejtowaniu, poprzez organizację 22 stycznia 2016 roku na terenie szkoły DNIA PRZECIW MOWIE NIENAWIŚCI.

Tego dnia uczniowie klas 4-6 - tuż przed udaniem się na zajęcia lekcyjne - wylosowali karteczki z zadaniami do wykonania w szkole lub później w domu (np. Powiedz koleżance/koledze coś miłego. , Podlej kwiatki w pracowni języka polskiego., Powiedz mamie, że ją kochasz., … ).

Na trzeciej godzinie lekcyjnej odbyła się prezentacja poświęcona zagadnieniu mowy nienawiści (definicja mowy nienawiści, rodzaje źródeł mowy nienawiści, sposoby przeciwdziałania i przeciwstawiania się mowie nienawiści).

Po zakończeniu prezentacji zabrał głos dyrektor szkoły - p. Jarosław Ćwik - uświadamiając uczniom tragiczne – niejednokrotnie – w skutkach konsekwencje stosowania mowy nienawiści oraz zachęcając ich do refleksji nad zachowaniem własnym i do działań, które sprawią, że w szkole będzie przyjemnie.

Pedagog szkolny - p. Barbara Orłowska – podkreśliła, że to wielka sztuka być dobrym i zaapelowała do uczniów, aby starali się być dobrymi przykładami dla innych. Na koniec swojej wypowiedzi dodała „Dobro musi zwyciężyć, a ze złem trzeba walczyć.”

Podczas przerw międzylekcyjnych tworzone były szkice plakatów propagujących ideę przeciwstawiania się mowie nienawiści. Tego dnia panowała w szkole miła, pełna uprzejmości i radości oraz zadumy atmosfera.

Szkolny koordynator programu realizowanego w ramach projektu „NIENAWIŚĆ – JESTEM PRZECIW” i organizator DNIA PRZECIW MOWIE NIENAWIŚCI – nauczyciel matematyki i historii w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostkach – Michałowska Krystyna.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Źródło: Artykuł internauty

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5